نیروهای کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح پیکر سردار علی هاشمی را بعد از 22سال کشف و شناسایی کرد


در سال 1340، کودکی درشهر اهواز چشم به جهان گشود که نامش را علی نهادند. کودکی او مصادف با دوران سیاه ستمشاهی بود، و علی هاشمی از همان زمان با افکار سبزو روشن اسلام پیوندی عاشقانه یافت.
 وی ارتباط تنگاتنگ خویش را با کوثر زلال وحی از همانین سنین حفظ نمود و تفسیر قرآن و درس اخلاق را از برنامه های مهم خویش قرار داده و با علاقه و ارادتی که به نماز داشت مرید و مؤذن مسجد شد.هاشمی پس از پیروزی انقلاب با تکیه بر مطالعات عمیق و آگاهی های دینی خود در بحث های گروهک های مختلف شرکت کرده و با بحث های منطقی آنان را به تسلیم در برابر اسلام وا می داشت. وی از همان زمان ابتدا عاشق و دلباخته امام (ره) و پیشتاز مبارزه بود و به همین دلیل به قصد خدمت به نظام وارد کمیته انتقلاب شد و سپس به همراه حسین علم الهدی، آقایی و .... جهت تشکیل بسیج و سپاه تلاش های بسیاری نمود.
 زندگی در جنگ مرحله نوینی از دوران پرتلاطم حضور حاج علی در دنیای خاکی بود اوج ایثار و رشادت او در شناسایی هایش نمایان بود، آنچنان که تمام طرح های عملیاتی اش را با تعداد اندکی نیرو با موفقیت به انجام می رساند. با گسترش محورهای عملیاتی، حاج علی تیپ 37 نور را در محور حمیدیه تشکیل داد. و پس از عملیات بیت المقدس توانست سپاه بستان و هویزه را تشکیل دهد. ایجاد پاسگاه های مرزی و مسئولیت پدافندی کل منطقه از فعالیت های دیگر او بود.
 
وی پس از تشکیل قرارگاه «نصرت» و ارائه طرح کلی عملیات خیبر و بدر، مسؤولیت سپاه ششم امام جعفر صادق (ع) را عهده دار شد که حاصل آن سازماندهی 13 یگان رزمی و پشتیبانی در استان خوزستان بود و شاید به همین دلیل او را سردار هور نامیدند. سرانجام قرارگاه نصرت در محاصره دشمن قرار گرفت و تعدادی از نیروهای اسلام به اسارت نیروهای بعثی درآمدند و علی هاشمی چهره محبوب و خندان عرصه های عشق و ایمان سرانجام به آسمان پیوست و نامش ستاره درخشانی شد بر تاریک تاریخ ملت ایران تا نسل فردای ایران راه درست زیستن را از او بیاموزند.


نوشته شده در دوشنبه بیست و چهارم خرداد ۱۳۸۹ توسط محمد | لينك ثابت |
حساس تنهايي تمام وجودم را گرفته بود. همين تنهايي و احساس غربت سبب شد تا در اين مدت حضورم در منطقه، آرام و قرار نداشته باشم. داشت برايم خسته کننده مي‌شد.خودم را به ستاد تيپ رساندم. مي‌خواستم با فرمانده تيپ صحبت کندم. چند روزي منتظرش بودم. رفته بود زيارت خانه خدا و حالا برگشت. همين ديروز. بچه‌ها گفته بودند، فقط چند ساعتي رفت به خانواده‌اش سر زد و آمد منطقه. من هم تا شنيدم، آمدم تا مشکلم را با او در ميان بگذارم. مشکل که نبود. همان احساس تنهايي و دوري از دوستانم که در گردان يارسول(ص) بودند.

نيم ساعتي زيرآفتاب سوزان بعدازظهر، کنارسنگر ستاد به کيسه‌هاي شني تکيه داده بودم که ناخودآگاه صداي فرمانده تيپ را شنيدم. از جايم کنده شدم. حاج حسين بصير داشت از سنگر بيرون مي‌آمد. فرمانده گردان‌ها هم با او بودند.

صبرکردم تا آنها بروند و حاجي تنها شود. لختي ديگر انتظار کشيدم، همه رفتند. حاجي تنها شده بود. رفتم به سمتش. سلام کردم. حاجي به رويم لبخند زد و من بي‌هيچ ‌مقدمه‌اي اصل ماجرا را گفتم: حاج‌آقا! من مدت زيادي است منتظر شما بودم. راستش من در گردان مسلم هستم حال آنکه اکثر دوستانم و همشهريانم در گردان يارسولند.

وبعد نامه درخواستم را که تا آن لحظه در دستم بود به سمت حاجي گرفتم و ادامه دادم: خواستم اگر براي شما مقدور است، دستور بفرمائيد تا به گردان يا رسول بروم.

در نظرم اينگونه تصور کرده بودم که حاجي بخاطر شناختي که از من دارد، همين الآن خودکارش را درمي‌آورد و در هامش نامه به فرمانده گردان دستور مي‌دهد تا انتقال هرچه زودتر انجام گيرد امّا دور از انتظار، حاجي دست‌هايش را باز کرد و مرا در آغوش خود جاي داد و گفت: پسرم! شما براي چه احساس تنهايي مي‌کنيد. شما که تنها نيستيد. شما 4 نفريد. خودتان، خدا و دو ملک آسماني. تازه از همه مهمتر، در جاي جاي اين منطقه که فرشتگان روي زمين زندگي مي‌کنند، امام زمان (عج) هم حضور دارند. يک رزمنده اسلام هيچ وقت نبايد احساس تنهايي کند.


نوشته شده در پنجشنبه نهم مهر ۱۳۸۸ توسط محمد | لينك ثابت |

"فتح خرمشهر فتح خاك نيست، فتح ارزشهاي اسلامي است. خرمشهر شهر لاله هاي خونين است. خرمشهر را خدا آزاد كرد."

در خيال خرمشهر که کنار کارون آرام نشسته بود، هيچ صداي خمپاره ای نبود. نخلستان هايش صدای چرخ های تانک را تا آن روز نشنيده بود، تا شهريور ماه 59 که خرمشهر، خونين شهر شد. پس از گذشت روزهای تاريک و پر دود اسارت، در سوم خرداد 1361 شهر از اشغال درآمد. خرمشهر نخل های سوخته، نخل های بی سر...

فتح خرمشهر (سوم خرداد 1361) در تاريخ جنگ ايران و عراق از اهميت ويژه‌اي برخوردار است. خبر آزادي خرمشهر آن چنان شگفت‌آور بود كه

 

در سراسر ميهن اسلامي ما مردم را به وجد آورد. با اعلام خبر فتح خرمشهر مردم ايران بسان خانواده‌اي بزرگ كه فرزند از دست رفته خود را باز يافته است اشكهاي شادي و شعف خود را نثار روح شهداي حماسه‌آفرين صحنه‌هاي شورانگيز اين نبرد كردند. براي پي بردن به عظمت اين نبرد حماسي كافي است بدانيم كه نيروهاي متجاوز عراق پيش از نبرد سرنوشت ساز رزمندگان ما براي آزادي خرمشهر در اطلاعيه‌اي به نيروهاي خود دستور داده بودند كه دفاع از خرمشهر را به منزله دفاع از بصره، بغداد و تمام شهرهاي عراق محسوب دارند. همچنين تجهيزات و امكانات دفاعي دشمن در اين منطقه نشان مي‌داد كه عراق خرمشهر را به عنوان نماد پيروزي خود در جنگ به حساب آورده و قصد داشته است به هر قيمت،‌ اين شهر را در تصرف نيروهاي خويش نگهدارد.

هنگامي كه مرحله اول و دوم عمليات بيت‌المقدس به پايان رسيد و رزمندگان ما در اطراف خرمشهر مستقرشدند، راديوي رژيم بعثي، مي‌كوشيد در تبليغات كاذب خود، حضور نيروهاي عراق را در خرمشهر به رخ بكشد تا توجيهي براي ترميم روحيه نيروهاي شكست خورده و رو به هزيمت عراق باشد. فتح خرمشهر در زماني كمتر از 24 ساعت، موجب شد كه بخش قابل توجهي از نيروهاي مهاجم عراقي به اسارت نيروهاي جمهوري اسلامي ايران درآيند.

نبرد بزرگ، سرنوشت‌ساز و غرورآفرين بيت ‌المقدس كه براي رها سازي خرمشهر از سلطه‌ نيروهاي مهاجم عراقي انجام شد، از دهم ارديبهشت ماه تا چهارم خرداد ما 1360 به طول انجاميد. اين نبرد حماسي علاوه بر پايان بخشيدن به 19 ماه اشغال بخشي از حساس‌ترين مناطق خوزستان و آزادسازي خرمشهر، ضربه‌اي سهمگين و كمرشكن به توان رزمي و جنگ طلبي‌هاي دشمن مهاجم وارد ساخت.

كوتاه سخن اينكه عمليات بيت‌المقدس به عنوان برجسته‌ترين عمليات پدآفندي نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران در تاريخ نظامي 8 سال دفاع مقدس ثبت شده است.

اگر امروز در هر شهر و روستا به گلزار شهيدان گذر كنيم و تاريخ نقش بسته بر سنگرها را مرور كنيم، خواهيم ديد كه مجموعه شهيدان سوم خرداد 1360 الگويي كوچك از ملت مقاوم ايران است كه چونان سپهري پر ستاره مي درخشد. شاديهاي به ياد ماندني خودجوش و سراسري پس از

 

آزادسازي خرمشهر نيز برگ ديگري از اين حماسه ملي بود و نشان داد كه مردم سراسر اقطار و بلاد ايران اعم از آن كه هرگز خرمشهر را به چشم ديده باشند يا نه چگونه از شنيدن خبر اين پيروزي ساعتها به دست افشاني و پايكوبي پرداختند وهزيمت دشمن اشغالگر را از خاك ميهن جشن گرفتند.

سوم خرداد يك حماسه ملي است؛ اگر حضور ملت در صحنه جبهه هاي دفاع نبود، نه حماسه آن پيروزي تحقق مي يافت و نه حماسه حضور مردم در جشن پس از پيروزي. لذا به حق مي توان گفت پاسداشت فتح خرمشهر در گرو پاسداشت حضور مردمي در همه صحنه هاست.

بياد سوم خرداد سالروز حماسه هميشه تاريخ ايران ...آزادي خرمشهر

مسجد جامع خرمشهر، قلب شهر بود كه مي‌تپيد و تا بود مظهر ماندن و استقامت بود. مسجد جامع خرمشهر، مادري بود كه فرزندان خويش را زير بال و پر گرفته بود و در بي‌پناهي پناه داده بود و تا بود مظهر ماندن و استقامت بود و آنگاه نيز كه خرمشهر به اشغال متجاوزان در‌آمد و مدافعان ناگزير شدند كه به آن سوي شط خرمشهر كوچ كنند باز هم مسجد جامع، مظهر همه آن آرزوهايي بود كه جز در پازپس‌گيري شهر برآورده نمي‌شد. مسجد جامع، همه خرمشهر بود.

خرمشهر از همان آغاز، خونين‌شهر شده بود. خرمشهر خونين ‌شهر شده بود تا طلعت حقيقت از افق غربت و مظلوميت رزم‌آوران و بسيجيان غرقه در خون ظاهر شود. و مگر آن طلعت را جز از منظر اين آفاق مي‌توان نگريست؟ آنان در غربت جنگيدند و با مظلوميت به شهادت رسيدند و پيكرهاشان زير شني تانكهاي شيطان تكه تكه شد و به آب و باد و خاك و آتش پيوست. اما? راز خون آشكار شد. راز خون را جز شهدا درنمي‌يابند. گردش خون در رگهاي زندگي شيرين است اما ريختن آن در پاي محبوب، شيرين‌تر است؛ و نگو شيرين‌تر، بگو بسيار بسيار شيرين‌تر است.

راز خون در آنجاست كه همه حيات به خون وابسته است. اگر خون يعني همه حيات? و از ترك اين وابستگي دشوارتر هيچ نيست پس، بيشترين از آن كسي است كه دست به دشوارترين عمل بزند. راز خون در آنجاست كه محبوب خود را به كسي مي‌بخشد كه اين راز را دريابد. آن كس كه لذت

 

اين سوختن را چشيد در اين ماندن و بودن جز ملالت و افسردگي هيچ نمي‌يابد.

آنان را كه از مرگ مي‌ترسند از كربلا مي‌رانند. مردان مرد، جنگاوران عرصه جهادند كه راه حقيقت وجود انسان را از ميان هاويه آتش جسته‌اند. آنان ترس را مغلوب كرده‌اند تا فتوت آشكار شود و راه فنا را به آنان بياموزد.

آنان را كه از مرگ مي‌ترسند از كربلا مي‌رانند. وقتي كه كار آن همه دشوار شد كه ماندن در خرمشهر معناي شهادت گرفت، هنگام آن بود كه شبي عاشورايي برپا شود و كربلائيان پاي در آزموني دشوار بگذارند?

كربلا مستقر عشاق است و شهيد سيد محمد علي جهان‌آرا چنين كرد تا جز شايستگان كسي در آن استقرار نيابد. شايستگان، آنانند كه قلبشان را عشق تا آنجا آكنده است كه ترس از مرگ، جايي براي ماندن ندارد. شايستگان جاودانند؛ حكمرانان جزاير سرسبز اقيانوس بي‌انتهاي نور نور كه پرتوي از آن همه كهكشانهاي آسمان دوم را روشني بخشيده است.


 

فتح خرمشهر به روایت یک فرمانده عراقی

خبرگزاری مهر - گروه دفاع مقدس : اطلاعاتی که از اسرای عراقی درباره جنگ تحمیلی به دست آمده به روشن شدن جریانات و حوادثی که در خلال این جنگ اتفاق افتاده کمک شایانی کرده است. متن زیر گزارش یکی از فرماندهان اسیر عراقی درباره عملیات بیت المقدس است که توسط مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ تهیه و تدوین شده است.

آمادگی عراق

پس از عملیات فتح المبین در منطقه شوش و دزفول، عراق متحمل شکست نظامی بزرگی شد؛ بنابراین، به فکر حمله آینده و قریب الوقوع نیروهای اسلام در جنوب و منطقه اهواز و خرمشهر افتاد و اقدامات سریع و گسترده ای را برای تمرکز و بسیج نیرو و نیز تهیه طرح های پدافندی انجام داد تا حمله نیروهای اسلام را به شکست کشانده و انتقام عملیات فتح المبین را بگیرد. اطلاعات موجود نزد فرماندهی عراق و عکس های هوایی ، فعالیت های شناسایی گروه های گشتی، بالگردها، استراق سمع و افسران اطلاعاتی که مأمور به شناسایی نیروهای ایران بودند، حاکی از آن بود که نیروهای اسلام قصد انجام عملیات عبور از رود کارون در منطقه پل هالوب و منطقه کوت العبید (طاهری) را دارند.

پیش بینی عراق از حمله نیروهای ایران

عراق طرح تک نیروهای اسلام را به شرح زیر پیش بینی کرده بود :الف) تک و عبور از رود کارون با فلش اصلی در منطقه کوت العبید و پل هالوب و پیشروی به سمت جاده اهواز - خرمشهر و انهدام نیروی مستقر در غرب کارون ؛ ب) حمله با فلش فرعی به منطقه اهواز از محور پادگان حمید (منطقه لشکر 5) ؛ ج) حمله با فلش فرعی دیگر در منطقه هویزه (منطقه لشکر 6) ؛ د) بعد از کسب موفقیت در این عملیات، عبور از منطقه کوت شیخ به سمت خرمشهر .

طرح پدافندی عراق

فرماندهی نیروهای مسلح دستور تقویت نیروهای خرمشهر را صادر کرد و به دنبال این دستور یگان هایی از سپاه 1 در شمال و سپاه 2 در منطقه میانی و نیز سپاه 4 به زیر امر سپاه3 که مسئولیت منطقه جنوبی را داشتند در آمدند. هم چنین، صدام شخصاً دستوراتی به این مضمون صادر کرد:« دفاع از خرمشهر همانند دفاع از بغداد و بصره بوده و خرمشهر تکیه گاه بصره به شمار می رود بنابراین، باید پیروزی در نبرد آینده را با هر قیمتی به دست آورد و نیروهای ایرانی را منهدم نمود ». هم چنین، فرماندهان به کلیه نیروها تاکید کردند که این آخرین نبرد است و باید در این عملیات مقاومت کنند تا جنگ پایان پذیرد.

گسترش نیروهای عراق

الف) لشکر 11 پیاده از شهر خرمشهر تا روستای گصبه واقع بر رود کارون (داخل) را پدافند می کرد. ب) لشکر 3 زرهی به دلیل تحرکی که داشت در غرب جاده اهواز - خرمشهر جلوی منطقه احتمالی عبور نیروهای اسلام مستقر و یگان های زرهی، مکانیزه و پیاده را زیر امر او قرار داده بودند. ج) لشکر 5 مکانیزه از منطقه اهواز در محل زیر آب برده شده طاهری و پادگان حمید و ساختمان های مسکونی پدافندکردند. د) لشکر 6 زرهی در هویزه تا هور هویزه پدافند می کرد که چند تیپ پیاده به او مأمور و در خط پدافندی اول مستقر شدند. ه) لشکر 9 زرهی مستقر در جفیر به عنوان احتیاط عمومی لشکر 5 مکانیزه و لشکر 6 زرهی برای انهدام و مقابله با هرگونه رخنه در مواضع دو لشکر یاد شده تعیین گردید . و) لشکر 10 زرهی (منهای تیپ 17 زرهی) به اضافه تیپ 24 مکانیزه احتیاط لشکر 3 زرهی قرار داده شدند. ز) تیپ 23 پیاده لشکر 8 با واحدهای پیاده مستقر در شلمچه به عنوان احتیاط خرمشهر زیر امر لشکر 11 قرار گرفتند. ح) لشکر 7 پیاده به عنوان احتیاط عمومی سپاه زیر امر سپاه سوم قرار گرفت. ط) بعد از عبور نیروهای اسلام، تیپ 32 نیروی مخصوص زیر امر سپاه سوم . ی ) تیپ 10 زرهی نیز زیر امر سپاه سوم قرار گرفت. به کلیه یگان ها دستور داده شد برای جلوگیری از غافلگیری، هوشیاری و آمادگی خود را حفظ کنند. نیروهایی که مأمور پاتک بودند بایستی در کلیه مناطق لشکر به طور مداوم برای بهتر انجام دادن مأموریت محوله تمرین می کردند.

 

آغاز عملیات توسط نیروهای ایران

در نخستین لحظات روز 10/2/61، نیروهای اسلام حمله ای که انتظار آن می رفت از 3 محور به شرح زیر بر سپاه سوم انجام دادند:

الف) نیروهای اسلام با تلاش اصلی از منطقه طاهری، با عبور از رود کارون، نیروهای تاخیری را پشت سر گذاشته و توانستند به جاده اهواز - خرمشهر برسند. ب) حمله با تلاش پشتیبانی فرعی به جبهه لشکر 5 مکانیزه در منطقه اهواز که نیروهای اسلام توانستند مواضع جلویی این منطقه را منهدم کنند، ولی به دلیل مقاومت شدید نتوانستند به عمق مواضع رخنه کنند. ج) حمله با تلاش فرعی به جبهه لشکر 6 زرهی در منطقه هویزه که نیروهای اسلام در این منطقه نیز نتوانستند به عمق مواضع رخنه کنند و فقط توانستند نیروهای خط مقدم را عقب برانند.

تجزیه و تحلیل عراق از وضعیت جبهه ها و اتخاذ تصمیمات لازم

عراق وضعیت جبهه را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده و تصمیمات نظامی سریعی اتخاذ می کند. بعد از پیشروی خوب و مؤثر نیروهای اسلام به سمت مرزهای بین المللی و راندن کلیه نیروهای عراقی و تمرکز اغلب نیروهای اسلام در سمت چپ جاده اهواز - خرمشهر موارد زیر برای فرماندهی عراق نمایان شد.

الف) چنانچه نیروها به پیشروی خود از خاکریزهای مرزی ادامه دهند به تنومه در بصره و نشوه خواهند رسید و این به این معنی است که کلیه پل های شط العرب را به تصرف خود در آورده است. ب) به این ترتیب نیروهای اسلام با پیشروی در پشت لشکر 5 مکانیزه، لشکر9 زرهی و لشکر6 زرهی آنها را محاصره و اسیر نموده و سرانجام سپاه منهدم می شود. ج) نیروهای مستقر در خرمشهر نیز بدون درگیری به محاصره و اسارت در خواهند آمد.

بنابراین، فرماندهی عراق تصمیمات زیر را اتخاذ کرد : الف) عقب کشیدن لشکر 6 زرهی از محور نشوه به عراق و تخلیه و انهدام شهر هویزه با مواد منفجره ؛ ب) عقب کشیدن لشکر 5 به شلمچه؛ ج) انتقال لشکر 9 به منطقه کتیبان؛ د) کلیه لشکرهای مزبور پس از انتقال به عقب برای مقابله با تعرض های احتمالی دشمن به پل های شط العرب آماده باشند؛ ه) افزایش نیروها و اصلاح موضع پدافندی در منطقه خرمشهر به سمت نیروهای اسلام که البته لازم است یادآوری شود خرمشهر در برابر نیروهای اسلام به صورت نعل اسبی قرار داشت و تصمیم گرفته شده بود که کلیه نیروها شهر را تخلیه و به مرزهای بین المللی انتقال یابند؛ و) صدام شخصاً تصمیم گرفت نبرد در داخل خرمشهر به هر قیمتی که تمام شود انجام گیرد.

 

طرح دفاعی عراق از شهر خرمشهر پس از عبور نیروهای ایران

تنها هدف فرماندهی نیروهای مسلح عراق حفظ و نگهداری خرمشهر به هر قیمت ممکن بود، به طوری که در این مورد رهنمودهایی از شخص صدام صادر شد. وی همچنین، معاون خود عزت الدوری و بعضی از اعضای فرماندهی کشوری را برای بررسی وضعیت و آگاهی از نظرات آنان درباره نبرد آینده خرمشهر، به سپاه سوم اعزام کرد و به این موضوع به دلیل وجود نیروهای عراقی در داخل خرمشهر که امکان محاصره آنها وجود داشت اهمیت داده شد و بهترین روش مقابله با وضعیت موجود تشخیص داده شد و هیچ کس جرئت دادن پیشنهاد عقب کشیدن نیروها را نداشت.

فرماندهی عراق به رسته مهندسی دستور داده بود پل مهندسی از نوع پی ام پی بر شط العرب در فاصله دو کیلومتری شمال جزیره ام الرصاص احداث کنند، این پل که آمادگی های نصب آن از قبل انجام شده بود در اثنای عملیات طاهری نصب گردید.

طرح دفاعی فرماندهی عراق از خرمشهر به شرح زیر بوده است :

الف) لشکر 11 پیاده مسئولیت اداره عملیات را به عهده داشت. ب) سرهنگ احمد زیدان فرمانده تیپ 113 مسئول هماهنگی واحدهای زیر امر لشکر در خرمشهر بود. ج) تیپ 33 برای مقابله با رخنه های احتمالی در جبهه، احتیاط لشکر و در خرمشهر مستقر بود (این تیپ احتیاط محلی و مستقیم خرمشهر به شمار رفته و به محض صدور دستور لشکر وارد عمل می شد). د) شهر به وسیله نیروهای اضافی تقویت شد. ه) جبهه یگان ها به سمت رود کارون بود و سپس به سمت اهواز قرار داده شدند، اما بعضی از واحدها برای مقابله با عبور احتمالی (با تلاش فرعی) نیروهای اسلام در فاصله ای نزدیک رود کارون همچنان باقی ماندند. و) ذخیره کردن مهمات به مقدار زیاد . ز) تقویت واحدهای توپخانه. ح) مأمور کردن تیپ 23 پیاده به لشکر 11 . ط) فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق لشکر 7 پیاده را برای بهره گیری در صورت نیاز زیر امر سپاه سوم قرار داد. ی) تیپ 32 نیرو مخصوص نیز به سپاه سوم مأمور شد.

خلا صه طرح پدافندی عراق از خرمشهر

الف) مقاومت و پایداری در سنگر تا آخرین گلوله و نفر دنبال شود. ب) به محض ایجاد رخنه در یکی از مواضع، تیپ 33 نیروی مخصوص موظف بود فوراً با آن مقابله کند. چنانچه رخنه گسترده بود و تیپ 33 نیروی مخصوص قادر به مقابله با آن نبود به ترتیب لشکر و سپاه نیروی احتیاط خود را وارد عمل می کردند.

طرح تک و باز پس گیری خرمشهر توسط نیروهای ایران در 1/3/61

خلاصه طرح تک نیروهای اسلام به شرح زیر است : الف) رخنه و پیشروی به وسیله دو ستون در جبهه نیروهای عراقی در شمال نهر عرایض که ستون نخست: ستونی به سمت شط العرب و ستون دوم: ستونی به سمت نیروهای مستقر در نزدیک جاده اهواز - خرمشهر برای محاصره آنها بود. ب) نگهداری منطقه متصرفی بعد از موفقیت رخنه با تکیه بر نهر عرایض به عنوان یک مانع اصلی و قوی تا از شکستن محاصره توسط نیروی مستقر در شهر جلوگیری به عمل آید. ج) نیرویی به سمت راست نهر عرایض، برای تنگ کردن حلقه محاصره و وادار کردن آنان به تسلیم شدن، پیشروی نماید. د) نیرویی به غرب نهر عرایض برای پدافند به سمت شلمچه اعزام بشود تا از رسیدن نیروهای کمکی سپاه برای محاصره شهر جلوگیری به عمل آید.

تک نیروهای ایران در روز 1/3/61

الف) در ساعت 30 :13روز 1/3/61، نیروهای اسلام تک سریع و برق آسای خود را بر جبهه تیپ 22 و تیپ 422 انجام دادند و توانستند به آسانی خط را شکسته و به سرعت به جاده خرمشهر - بصره برسند. همچنین، پیشتازان این نیروها به نزدیک پل نو و قرارگاه تیپ 33 که گردان 9 و گردان 10 را اعزام کرده بود، رسیدند و توانستند کلیه نیروهای تاخیری و تعویقی را منهدم کنند به طوری که قرارگاه تیپ 33 به عقب نشینی به سمت شط العرب وادار شد.
ب) لشکر 11 فوراً به تیپ ها برای اجرای طرح از پیش تعیین شده درباره دفاع از خرمشهر دستوراتی صادر کرد، ولی بدون نتیجه ماند و نیروهای اسلام توانستند بخش عظیمی از تیپ های 22 و 422 را منهدم و پیشروی خود را به سمت شط العرب ادامه دهند
.
ج) گزارش های واصله از تیپ ها دقیق و واضح نبود. تیپ 33 به گردان 9 دستور داد که گروه های گشتی را به عقب برگرداند، اما این گروه ها از نقطه رهایی واقع در منطقه گردان 1 تیپ 48 حدود ده تا دوازده کیلومتر دور گشتند که این امر به تیپ گزارش شد و تیپ فوراً به گردان 10 که در پادگان دژ به عنوان احتیاط گردان 9 مستقر بود برای مقابله با رخنه ایجاد شده در جبهه دستور حرکت داد گردان 10 به سمت قرارگاه تیپ حرکت کرد، ولی به علت تاریکی و آشنا نبودن فرمانده جدید آن که چند روزی بیش از انتصاب وی به این سمت نگذشته بود، نتوانست مأموریت خود را انجام دهد و در بامداد روز 2/3/61 در قسمت غرب ساختمان های مسکونی (پیش ساخته) در محاصره کامل قرار گرفت و مجبور شد خود را به نیروهای اسلام تسلیم کند، اما گردان 9 توانست یک گروهان به علاوه یک دسته به پادگان دژ اعزام دارد تا منتظر بازگشت گروه های گشتی شوند و خود را برای مأموریت آینده آماده کند
.
د) پس از بازگشت گروه های گشتی، گردان به سمت پادگان دژ حرکت کرد و با توجه به تماس بی سیمی خوبی که با قرارگاه برقرار بود، وضعیت به تیپ گزارش داده شد. هم چنان وضعیت برای اغلب یگان ها به دلیل آشنا نبودن با محورهای پیشروی و اماکن متصرفی نیروهای اسلام نامشخص بود واین که آیا تردد از جاده خرمشهر به سمت پل نو توسط نیروهای خودی انجام می گیرد. در ساعت 05:30 روز 2/3/61، گردان 10 گزارش داد که در منطقه نزدیک مواضع توپخانه و ساختمان های مسکونی در میان نخلستان های پراکنده محاصره شده و بعد از تسلیم نیروها قادر به انجام کاری نمی باشد. با تسلیم شدن گردان 10، مشخص شد که نیروهای اسلام بر جاده خرمشهر تا قرارگاه تیپ 33 کنترل دارند و پل نو و قرارگاه تیپ 33 نیز به دست این نیروها سقوط کرده و روشن شد که نیروهای اسلام به طور کامل بر نهر عرایض مسلط و حلقه محاصره را بر نیروهای عراق تثبیت کرده است. در این حین تماس با قرارگاه تیپ قطع شد تا پایان نبرد این وضع ادامه پیدا کرد و این مسئله به دلیل به اسارت در آمدن نیروهای گردان 10 بود که باعث تغییر فرکانس ها شد و علی رغم آن، تماس هم چنان قطع بود
.
ه) ما از داخل پادگان دژ مشاهده کردیم که یگان های عراقی به سمت خرمشهر در حرکت بودند و دلیل آن را نمی دانستیم. شخصاً با قرارگاه تیپ 113 تماس گرفتم آنها اعلام کردند لشکر به یگان ها دستور عقب نشینی به داخل شهر داده است این تصمیم بسیار اشتباه بود؛ زیرا، یگان ها در داخل شهر متراکم و کنترل آنان دشوار می شد و چنانچه نیروها به دلیل وجود مهمات و تدارکات در مواضع خود باقی می ماندند، کنترل آنان نیز آسان می شد. این تصمیم را می توان یکی از اشتباهات اصلی فرماندهی عراق در نبردهای خرمشهر به حساب آورد
.
و) در ساعت 00:9 سرهنگ احمد زیدان فرمانده تیپ 113 و فرمانده نیروهای مستقر در خرمشهر، بنا به دستور لشکر 11 دستور داد که منطقه بندر برای انجام حمله و شکستن محاصره شناسایی شد. سرهنگ احمد زیدان کنترل خود را از دست داده و دستپاچه شده بود و حتی درحین شناسایی بندر به طور آشکار معلوم شد که وی در حال شناسایی و جستجوی محلی برای عبور از اروندرود است. در ساعت 00:15 سرهنگ احمد زیدان دستورات لشکر را به نیروهایی که به طور انباشته و فشرده تجمع کرده بودند (به طور غیرقابل وصفی کپه شده بودند) ابلاغ کرد. همچنین، شنیدیم که ایشان در داخل یکی از میادین مین خرمشهر رفته و سرهنگ ستاد خمیس مخیلف، فرمانده تیپ 48، به جای وی منصوب شده است. نیمه شب 2/3/61، تمام یگان ها داخل بندر بودند.

ز) در ساعت 00:8 روز 3/3/61، لشکر 7 پشتیبانی در منطقه شلمچه پاتک کرد، ولی با شکست روبه رو شد. همچنین، از نیروهای عراقی محاصره شده در شهر خواسته شد برای شکستن محاصره، از بندر به سمت قصر شیخ خزعل اقدام به حمله کنند، ولی با پاتک نامنظم به دلیل وجود نهر عرایض و اجرای آتش انبوه سلاح ها با شکست روبه رو شد و نیروهای عراقی متحمل تلفات زیادی شدند.

ح) نیروهای اسلام حلقه محاصره را در منطقه بندر تنگ تر کردند به طوری که تا دروازه بندر رسیدند در این حال، تمامی مهمات نیروهای عراقی که در موقع عقب نشینی از مواضعشان با خود حمل کرده بودند تمام شده و هزاران نفر خود را تسلیم نیروهای اسلام کردند.

ط) فرماندهی عراق، سرتیپ ستاد سعید محمد فتحی را از سمت فرماندهی لشکر 11 برکنار و هدایت عملیات به عهده سرلشکر ستاد قدوری الدوری، دبیر فرماندهی کل نیروهای مسلح، واگذار شد. وی از نیروهای عراقی خواست مقاومت کند و قول داد که نیروهای المنصور با پشتیبانی نیروهای زرهی در حال پیشروی به سمت خرمشهر می باشند، ولی این اظهارات به طور کلی نادرست بود.

ی) وضعیت به همین صورت ادامه داشت و هزاران نفر از جمله فرماندهان تیپ ها و گردان ها در قرارگاه نیروهای کماندویی موجود در بندر گرد آمدند که ترس، اضطراب و دستپاچگی همه را در بر گرفته بود و توپخانه نیروهای اسلام به اجرای آتش خود ادامه می داد که باعث کشته و زخمی شدن ده ها نفر (به طوری که از درد می نالیدند) شد. در ساعت 00:18 روز 3/3/61، نیروهای اسلام موفق شدند بندر را تصرف کنند و هزاران نفر از نیروها و فرماندهان عراقی که در محاصره بودند را به اسارت در آوردند و به این ترتیب تصرف بندر خرمشهر پایان یافت.

 

درس های آموزنده از نگاه اسیران عراقی

اشتباهات ایران

الف) عدم بهره برداری از فرصت های به دست آمده در جریان نبردها. برای نمونه، بعد از انهدام تیپ 18 زرهی و تیپ 24 مکانیزه در روز 19/2/61، می توانستند به سوی خرمشهر و شلمچه پیشروی کنند و اغلب یگان های سپاه سوم را محاصره کنند، ولی از این فرصت استفاده مناسبی برای گرفتن اسیر بیشتر نشد. ب) عدم حفظ دور تک، نیروی مهاجم بعد از وارد آوردن خسارات فراوان به دشمن باید از ضعف، دستپاچگی و اضطراب فرماندهان و نیروها استفاده می کرد و تک خود را برای انهدام هرچه بیشتر یگان های دشمن به طور گسترده تری ادامه می داد. ج) تردید در اتخاذ تصمیمات متهورانه و قاطع که در این نبرد به طور آشکار مشاهده شد چرا که می توانستند بعد از انهدام کامل نیروهای عراق، تصمیمات متهورانه همراه با اقدام نظامی اتخاذ کنند. همچنین می توانستند ماشین جنگی عراق را در شرایطی که وضعیت نظامی از دست فرماندهی عراق خارج شده بود منهدم کنند؛ زیرا، قادر بودند از آن شرایط خوب و مناسبی که به دست آوردن آن در آینده مشکل می بود استفاده کنند. د) فقدان نیروهای تقویتی و احتیاط تا در شرایط مناسب توسط فرماندهی نیروهای اسلام وارد عمل شود. ه) عدم حفاظت اطلاعات درباره تمرکز نیروها باعث لو رفتن طرح های زیادی از سوی نیروهای اسلام شده بود. و) نیروهای اسلام احتیاج به کنترل زیاد بر یگان ها ، جبهه و تردد افراد و خودروها داشتند.

اشتباهات عراق

الف) عراق می توانست به نیروهای اسلام فرصت پیشروی به سمت (عراق) داخل را داده و سپس آنان را به وسیله لشکر 6 زرهی و لشکر 5 مکانیزه محاصره و دور زند، ولی دستپاچگی آشکار فرماندهی باعث شد از اتخاذ آسان ترین تصمیمات باز ماند. ب) فرماندهان جرئت کافی برای اتخاذ تصمیمات متهورانه نداشتند. ج) اغلب تصمیمات و دستورات مرکز بدون محاسبه و دور از واقعیت موجود در صحنه نبرد بود. د) عراق می توانست نیروهای خرمشهر ( نیروهای عراقی ) را به مرزهای بین المللی بکشد و آنان را از مشکلی که قبل از نبرد اتفاق افتاد رها کند. ه) عراق می توانست با لشکرهای 6 - 5 - 9 به سمت نیروهای عبور کننده اسلام پاتک کند و عملیات عبور را به شکست کشاند. و) پایین بودن روحیه ها و عدم تمایل بیشتر افسران ، درجه داران و سربازان به جنگ ، به نیروهای اسلام کمک شایانی کرد.

نقاط مثبت ایران

الف) بالا بودن روحیه نیروهای اسلام ؛ ب) طرح تک نیروها بسیار خوب و منسجم بوده است؛ ج) بهترین (شگفت ترین) اقدام ایران در عملیات بیت المقدس طرح تک به خرمشهر و در نظر داشتن نهر عرایض برای استفاده از آن در هنگام تک و محاصره نیروهای عراقی در منطقه قبل از پل احداثی بر شط العرب بود که به محروم ساختن نیروهای عراقی در استفاده از پل منجر گردید، با توجه به این که قبل از عملیات خرمشهر نیروهای اسلام برای محاصره نیروهای عراقی رخنه ای در نزدیکی مرزهای بین المللی انجام دادند، ولی موفق نشدند؛ د) مقاومت و پایداری نیروهای اسلام باعث شکست کلیه اقدامات عراق شد.


نوشته شده در پنجشنبه نهم مهر ۱۳۸۸ توسط محمد | لينك ثابت |
تقويم سال 88با ويرايش زيبا ومذهبي

فايل دانلود


نوشته شده در چهارشنبه بیست و پنجم شهریور ۱۳۸۸ توسط محمد | لينك ثابت |
برنامه فلش پلير براي اينكه بتوانيد فايل سخن امام خميني را اجرا كنيد اين برنامه را بايد داشته باشيد

دانلود فايل


نوشته شده در چهارشنبه بیست و پنجم شهریور ۱۳۸۸ توسط محمد | لينك ثابت |

تم ماه رمضان

download   بعد از اينكه روي دنلود زديد در صفحه بعد دوباره روي دانلود بزنيد يا روي آن راس كليك كنيد وروي save tage az كليك كنيد


نوشته شده در چهارشنبه بیست و پنجم شهریور ۱۳۸۸ توسط محمد | لينك ثابت |


سخن امام خميني در مورد بسيج


نوشته شده در چهارشنبه بیست و پنجم شهریور ۱۳۸۸ توسط محمد | لينك ثابت |

طرح ولايت

  اهداف

 

امام خميني (قدس سره) فرمودند: ((من به همه مسئولين و دست اندركاران سفارش ميكنم كه به هر شكل ممكن وسايل ارتقاء اخلاقي، اعتقادي و هنري جوانان را فراهم سازيد و آنان را تا مرز رسيدن به بهترين ارزشها و نوآوريها همراهي كنيد و روح استقلال و خود كفايي را در آنها زنده نگهداريد.))


رهبر معظم انقلاب حضرت آيت اله خامنه اي نيز فرمودند: ((واقعا اين كار
(طرح ولايت) جز كار هاي بنياني است. يعني خيلي كارهاي خوب داريم، ولي بعضي از كارهاي خوب بنيان ساز يست.))


هدف از برگزاري اين اردوها عبارتست از ارتقاء سطح معرفت و بصيرت ديني دانش آموزان بسيجي براي حضور فعال و اثرگذار آنان در صحنه هاي مختلف سياسي واحد اجتماعي.
در اين رابطه دوره هاي آموزشي طرح ولايت از سال 1376 بصورت متمركز در تهران اردوگاه امام خميني (ره) لواسانات آغاز گرديد. و بعد از اجراي موثر دوره ها در دوسال متوالي و آشكار شدن اثرات نسبتا عميق برنامه ها و استقبال مطلوب دانش آموزان از اين دوره ها، در سال 1378 دوره ها به دو مرحله مقدماتي و تكميلي تقسيم گرديد كه مرحله مقدماتي آن در استانها و مرحله تكميلي آن همانند گذشته  توسط مركز طرح ولايت سازمان بسيج دانش آموزي اجرا مي شود. 
دوره هاي آموزشي ( اردوها ) طرح ولايت بسيج دانش آموزي تابستان هر سال در سراسر كشور در فضاي مناسب اردوگاهي به مدت يك هفته برگزار مي گردد.

نوشته شده در سه شنبه بیست و چهارم شهریور ۱۳۸۸ توسط محمد | لينك ثابت |

اثر بخشي


 اجراي دوره هاي آموزشي ( اردوهاي ) طرح ولايت تأثيرات زير را در پي دارد: 1-  ارتقاء دانش و تعميق بينش ديني و سياسي اعضاء در مقابله منطقي با تهاجم فرهنگي.2- تربيت كادر اصلي مورد نياز واحدهاي مقاومت بسيج دانش آموزي.3- پاسخ به قسمتي از نيازهاي اساسي اعضاء بسيج منطبق بر شرايط و مقتضيات روز.4- تعميق و ترويج باورها و ارزش هاي والاي انقلاب اسلامي و ايجاد اطمينان خاطر و خودباوري در بين مخاطبين.5- تحكيم و گسترش تفكر بسيجي و حفظ و تقويت روحيه و شور انقلابي در اعضاء.6- تشويق و ترغيب ديگر دانش آموزان در پيوستن به بسيج دانش آموزي.7- ايجاد فضاي شور و نشاط براي اعضاء با شيوه هاي اردويي.8- كمك به سالم سازي فضاي فرهنگي مدارس
نوشته شده در سه شنبه بیست و چهارم شهریور ۱۳۸۸ توسط محمد | لينك ثابت |

نحوه اجرا

 
اين دوره كه به مدت 7روزبراي اعضاء اصلي شوراي واحدهاي مقاومت پيشگامان در سطح منطقه ( استان ) اجرا مي گردد شامل 21 جلسه آموزش اصول عقايد،احكام، اخلاق ، هم انديشي سياسي ، آشنايي با سازمان و تشكيلات بسيج دانش آموزي بوده وازساير اوقات دانش آموزان جهت فعاليت هاي فوق برنامه ، فرهنگي ، ورزشي و تفريحي (بازديد از جاذبه هاي فرهنگي، هنري، تاريخي، علمي و ... مراكز صنعتي و اماكن سياحتي و زيارتي، ...) بهره برداري مي شود. .برنامه هاي آموزش عقيدتي اين طرح درسطح مقدماتي با كد 521 آموزش هاي عقيدتي بسيج تطبيق گرديده است . در پايان دوره از شركت كنندگان آزمون به عمل آمده و گواهي پايان دوره براي آنها صادرمي گردد.
 


نوشته شده در سه شنبه بیست و چهارم شهریور ۱۳۸۸ توسط محمد | لينك ثابت |

شرايط شركت كنندگان

 

1- داشتن سلامت جسمي (فاقد هر گونه بيماري خاص يا مشكل حاد پزشكي)
2- حداقل معدل براي كليه رشته ها 15 و براي مناطق محروم 1 نمره كمتر
3- اولويت با اعضاء فعال شوراي واحد دانش آموزي مدرسه كه معدل بالاتري دارند.
4- تكميل فرم ثبت نام شركت در دوره ها آموزشي طرح ولايت
5- داشتن رضايت كتبي اولياء دانش آموزان
6- پوشيدن چادر براي پيشگامان دختر الزامي است.
7- قبولي در نيمسال اول سال تحصيلي در پايه اول يا دوم متوسطه


نوشته شده در سه شنبه بیست و چهارم شهریور ۱۳۸۸ توسط محمد | لينك ثابت |

كانون هاي دانش آموختگان طرح ولايت 


با توجه به اثر بخش بودن دوره ها ي (اردوهاي )آموزشي طرح ولايت دانش آموزي و استقبال اكثر دانش آموختگان طرح ولايت و تقاضاي آنان براي تداوم و استمرار آن، سازمان بسيج دانش آموزي به منظور تقويت ارتباط منسجم با دانش آموختگان طرح ولايت و به منظور تداوم و تعميق آموزش هاي ارائه شده به آنان اقدام به راه اندازي اين كانون ها در سطح مراكز استان ها نموده است.
از آنجايي كه تشكيل اين كانون ها و فعاليت هاي آن موجب تأثير گذاري بيشتر دوره هاي آموزشي طرح ولايت بر دانش آموزان بسيجي شده و زمينه استفاده بهينه از استعدادها و توانمندي هاي اين عزيزان در برنامه ها و فعاليت هاي بسيج دانش آموزي را فراهم مي كند قرار است انشاء ا... در آينده نزديك كانون هاي مذكور در شهرستان ها نيز ايجاد شود.
 
هدف
هدف از تشكيل و فعاليت كانون هاي دانش آموختگان طرح ولايت عبارتست از تعميق معرفت ديني و بصيرتي و حضور فعال و اثر گذار بسيجيان در صحنه هاي سياسي و اجتماعي و معنوي وعلمي و...

نحوه اجرا
اداره كانون ها ، توسط شوراي كانون كه متشكل از 9 نفر از دانش آموزان برگزيده نخبه و فعال در اردوهاي آموزشي طرح ولايت (مقدماتي و يا تكميلي) مي باشد صورت مي گيرد. برابر دستورالعمل فعاليت كانون ، هر دو ماه يكبار همايشي براي كليه اعضاء كانون برگزار مي گردد كه در اين همايش ها ضمن بيان مسائل فرهنگي و اجتماعي به سئوالات و شبهات عقيدتي و سياسي دانش آموختگان پاسخ داده مي شود.
جلسات شوراي كانون هر دو هفته يكبار با حضور كليه اعضاء تشكيل مي گردد .  برگزاري كلاس هاي آموزشي ، تهيه لوازم كمك آموزشي ، تشكيل كارگاه هاي آموزشي فن مناظره ، آئين سخنوري ، روش تحقيق و تهيه نشريات و ... از ساير فعاليت هاي در نظر گرفته براي كانون ها مي باشد.
 
اثر بخشي
كانون هاي دانش آموختگان طرح ولايت تأثيرات زير را در پي دارد:
1- رفع شبهات فرهنگي، اجتماعي، سياسي و ديني دانش آموزان
2- تقويت فضاي ارزشي در واحدهاي مقاومت بسيج مدارس
3- ايجاد بستر مناسب براي رشد و شكوفائي استعداد دانش آموختگان طرح ولايت و ... ...


نوشته شده در سه شنبه بیست و چهارم شهریور ۱۳۸۸ توسط محمد | لينك ثابت |
Quran-parsa V1.3 Full.jar 

قابلیّت های نرم افزار قرآنی پارس آسان افزار عبارتند از:

_فارسی و ویژه فارسی زبانان

_کاربری آسان

_ترجمه فارسی به شیوهای گویا و...

_استفاده آسان برای همه 

_قابلیت جستجو در آیات   

_قابلیت ذخیره خودکار آخرین صفحه برای ادامه دادن در استفاه بعدی

_محیطی ساده  حرفه ای و زیبا و....

 _قابلیت نصب بر روی تمام گوشیهایی که از فرمت جاوا پشتیبای می کنند


Click Here download File + Crack


نوشته شده در دوشنبه بیست و سوم شهریور ۱۳۸۸ توسط محمد | لينك ثابت |

WwW.BiA2YaHoO.BlOgFa.CoM

دعای زیارت عاشورا که در وصف امام حسین (ع) است، هم اکنون نسخه جاوای آن طراحی شده است و در اختیار شماست.

WwW.BiA2YaHoO.BlOgFa.CoM لينک دانلود مستقيم (حجم فايل حدود يک مگابايت مي باشد)


نوشته شده در دوشنبه بیست و سوم شهریور ۱۳۸۸ توسط محمد | لينك ثابت |

 

دانلود نرم افزار مذهبی مفاتیح الجنان برای گوشی موبایل : دانلود مفاتیح الجنان نسخه ۲ موبایل :

ویژگی های نرم افزار مذهبی مفاتیح الجنان ویژه موبایل  :

• شامل متن كامل  ادعیه، اعمال، زیارات، ملحقات و حاشیه مفاتیح الجنان (کتاب باقبات الصالحات)
• نرم افزار با زبان برنامه نویسی java تهیه شده  و قابل نصب بر روی انواع گوشی های موبایل است.
• عملكرد مستقل برنامه برای نمایش و تایپ زبان فارسی (پشتیبانی از زبان فارسی در تمام گوشی ها)
• پشتیبانی از صفحات لمسی
• امكان بزرگنمایی (جهت استفاده در گوشی های با وضوح نمایی  Resolutionبالا)
• تغییر اندازه قلم
• ایجاد فهرست شخصی
• امكان دسترسی سریع به ادعیه، اعمال و زیارات معروف
• امكان استفاده از فیلتر در فهرست ها ( محدود کردن فهرست)
• سرعت بالا و حجم بسیار کم نرم افزار ( 1681 کیلوبایت)
• نمایش اعراب با رنگ متفاوت
• امکان درج نشانی در فهرست و متن
• نمایش شماره خطوط با امکان انتقال به خط مورد نظر
• امكان عضویت به منظور اطلاع رسانی در مورد محصولات و نسخه های جدید
• از آن جا که این نرم افزار به صورت رایگان ارائه شده است، شما کاربر عزیز می توانید آن را به سهولت در اختیار دیگران قرار دهید.برای دانلود و دریافت نرم افزار مذهبی مفاتیح الجنان ۲ ...

دانلود برنامه مفاتیح الجنان نسخه ۲ برای موبایل


بعد از باز شدن صحفه روي clic hereto downloadبزنيد


نوشته شده در پنجشنبه نوزدهم شهریور ۱۳۸۸ توسط محمد | لينك ثابت |
http://hajismaeeli.com/files/ramezan2.jpg




http://alkalemaltayeb.jeeran.com/ramadanyat18.jpg



http://ahadpop.googlepages.com/gadr.jpg





http://p30-download.ir/aks/baqea/Qadr.jpg



http://i35.tinypic.com/33ncdmw.jpg




http://www.pouyap.com/wp-content/uploads/2008/09/ghadr.jpg




http://www.sunna.info/souwar/data/media/29/sunna_ramadan.jpg



http://www.hadhramaut.info/App_Images/Large/%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D9%82%D8%A8%D8%A7%D9%84%20%D8%B1%D9%85%D8%B6%D8%A7%D9%86.jpg




http://www.ido.ir/myhtml/article/1387/m06/13870631011.jpg

http://i23.tinypic.com/2cwoi9c.jpg






نوشته شده در پنجشنبه نوزدهم شهریور ۱۳۸۸ توسط محمد | لينك ثابت |

Doa-Joshan-Kabir

متن کامل دعای جوشن کبیر برای موبایل را آماده کردم که می توانید این دعا را به طور کامل بر روی گوشی خود داشته باشید.
این نرم افزار با فرمت jar‌ ارائه شده است و در اکثر تلفنهای همراه قابل نصب و استفاده است .

حجم : ۹۰۰ کیلوبایت

دانلود از سرور کویر آنلاین


نوشته شده در پنجشنبه نوزدهم شهریور ۱۳۸۸ توسط محمد | لينك ثابت |

فعاليت هاي ورزشي :

 


 


اهم فعاليت ها
 
اهم فعاليت هاي ورزشي كه در بسيج دانش آموزي صورت مي گيرد عبارتست از:
1- برگزاري جشنواره هاي ورزشي.
2- معرفي و تشويق ورزشكاران نمونه در رشته هاي مختلف.
3- انجام انواع مسابقات ورزشي
4- شركت دادن دانش آموزان در مسابقات دسته جمعي ورزشي از قبيل دو همايشي ، كوه پيمايي و دوچرخه سواري در مناسبت ها.
5- برگزاري اردوهاي ورزشي براي دانش آموزان بسيجي.
6- تشكيل تيم هاي ورزشي در رشته هاي مورد نظر.
 

هدف
 اهداف مورد نظر از اجراي فعاليت هاي ورزشي، همگاني نمودن امر ورزش در بسيج با جهت گيري جذب فراگير، تقويت آمادگي جسماني و صيانت اخلاقي نوجوانان و جوانان دانش آموز مي باشد. 
ورزش هاي همگاني   


سازمان بسيج دانش آموزي با هماهنگي معاونت تربيت بدني نيروي مقاومت بسيج اقدام به اجراي برنامه هاي ورزشي همگاني مي نمايد.
ورزش همگاني در راستاي سلامت جسمي و روحي دانش آموزان بسيجي و به منظور ايجاد نشاط و افزايش توان جسمي آنها اجرا مي گردد.
ورزش همگاني شامل ورزش صبحگاهي ، دو همگاني ، كوه پيمايي ، دوچرخه سواري و ... مي شود كه در ايام و مناسبت هاي مختلف و عموماً به صورت مسابقات ورزشي و در مقاطع تحصيلي پويندگان (راهنمايي) و پيشگامان (متوسط) اعم از خواهران و برادران برگزار مي شود.
 
مسابقات ورزشي از مدرسه تا مركز
  

 

هدف
هدف از برگزاري اين مسابقات عبارتست از :
1- فراهم آوردن زمينه هاي لازم جهت جذب نوجوانان و جوانان به بسيج دانش آموزي.
2- پر كردن بخشي از اوقات فراغت نوجوانان و جوانان با استفاده از مسابقات و برنامه هاي ورزشي.
3- ايجاد انگيزه در ميان نوجوانان و جوانان براي انجام فعاليت هاي آموزشي ، اجتماعي و فرهنگي در قالب مسابقات ورزشي.
 
 
نحوه اجرا
در اين مسابقات تيم هاي ورزشي در واحدهاي مقاومت بسيج مدارس راهنمايي و متوسطه پسرانه در انواع رشته هاي ورزشي اعم از فوتسال ، واليبال ، بسكتبال ، پينگ پنگ ، تكواندو ، كشتي و ...... تشكيل گرديده و در سطح حوزه هاي مقاومت بسيج دانش آموزي با يكديگر به رقابت مي پردازند.
دانش آموزان بسيجي خواهر نيز در رشته هاي واليبال و بسكتبال و پينك پنگ تشكيل تيم داده و در مسابقات شركت مي كنند.
تيم هاي منتخب در حوزه هاي مقاومت بسيج دانش آموزي مورد تشويق قرار گرفته و از آنها براي  شركت در جشنواره هاي فرهنگي ورزشي كشوري استفاده مي شود.
 


اثر بخشي :
برگزاري مسابقات ورزشي از مدرسه تا مركز حوزه تأثيرات زير را در پي دارد :
1- كمك به جذب دانش آموزان در بسيج دانش آموزي در راستاي تحقق ارتش بيست ميليوني.
2- حفظ و انسجام دانش آموزان بسيجي و ارتقاء نشاط روحي و جسمي آنان.


 
مسابقات  ورزشي فرهنگی  پيشگامان   

 

تاثير برنامه
1- حفظ و انسجام بسيجيان دانش آموز با بهره گيري از ابزار ورزش و ارتقاء نشاط روحي و جسمي آنان
2- ايجاد رقابت سالم دربين دانش آموزان و پر كردن بخشي از اوقات فراغت آنان
3- ارتقاء و حفظ سلامتي ورزشكاران بسيجي و ايجاد آمادگي براي انجام ماموريت محوله
4- ايجاد انگيزه براي حضور دانش آموزان در برنامه هاي بسيج دانش آموزي
 

شرح بر نامه
بر اساس دستورالعمل مسابقات از مدرسه تا مركز،  واحدهاي مقاومت بسيج مدارس مسابقات ورزشي را در رشته هاي مختلف براي برادران و خواهران اجرا نموده وبرترين ها را به حوزه ها معرفي مي نمايند. حوزه هاي مقاومت نيز با حضور برترين هاي واحدها مسابقات شهرستاني را برگزار نموده ومنتخبين خود را براي شركت در مسابقات مرحله استاني كه در مراكز استانها برگزار مي شود معرفي مي نمايند
 . به منظور تجليل از برترين استانها مرحله كشوري اين مسابقات تحت عنوان جشنواره فرهنگي ، ورزشي پيشگامان بسيج دانش آموزي در دو بخش خواهران و برادران در يكي از شهرهاي مراكز استان برگزار ميگردد و در پايان از قهرمانان سطح كشوري اين مسابقات تجليل بعمل مي آيد . 

 

مسابقات  دو  رهروان شهداء

 

تاثير برنامه
1- پاسداشت ياد و خاطره شهداي گرانقدر در ميادين ورزشي و با حضور ورزشكاران بسيجي
2- توجه خاص به ورزش دو ميداني بعنوان ورزش پايه
3- ايجاد انگيزه براي حضور دانش آموزان در برنامه هاي فراگير بسيج دانش آموزي
4- شناسايي و جذب استعداد هاي ورزشي دانش آموزان بسيجي
5- حفظ و انسجام بسيجيان دانش آموز با بهره گيري از ابزار ورزش و ارتقاء نشاط روحي و جسمي آنان
 
شرح بر نامه

اين برنامه توسط ناحيه مقاومت بسيج و با مشاركت حوزه هاي مقاومت بسيج دانش آموزي همه ساله درهفته بسيج در سراسر كشور با حضور اقشار مختلف بسيج برگزار مي گردد. اين مسابقات عموما
" با استفبال بي نظير دانش آموزان مواجه مي شود .


 
كوه پيمايي  

تاثير برنامه :
1- تقويت روحيه تعاون و همكاري و همدلي و همراهي اعضاء در انجام فعاليت هاي گروهي
2- ايجاد زمينه حضور دانش آموزان بسيجي در دامن طبيعت و آشنايي با كوهستان
3- بهره گيري از ابزار ورزش بمنظور ارتقاء نشاط روحي و جسمي دانش آموزان بسيجي
4- حفظ سلامتي ورزشكاران بسيجي و ارتقاء آمادگي جسماني آنان براي انجام ماموريت هاي محوله
 
شرح بر نامه
اين برنامه ويژه دختران پوينده و پيشگام و همچنين پسران پوينده و پيشگام در تاريخهاي معين توسط حوزه هاي مقاومت بسيج دانش آموزي در سطح شهرستانها و در مناسبتهاي مختلف اجرا مي گردد.
 


دوهمگاني   


تاثير برنامه
1- ارتقاء و حفظ سلامتي ورزشكاران بسيجي از طريق ترويج و توسعه ورزش همگاني
2- توجه خاص به ورزش دو ميداني بعنوان ورزش پايه
3- ايجاد انگيزه براي حضور دانش آموزان در برنامه هاي فراگير بسيج دانش آموزي
4- شناسايي و جذب استعداد هاي ورزشي دانش آموزان بسيجي
5- حفظ و انسجام بسيجيان دانش آموز با بهره گيري از ابزار ورزش و ارتقاء نشاط روحي و جسمي آنان
 
شرح بر نامه
اين برنامه نيز همه ساله توسط حوزه هاي مقاومت بسيج دانش آموزي در دو سطح پويندگان پسرمقطع راهنمايي و پيشگامان پسرمقطع متوسطه ، طبق دستور العمل هاي ابلاغ شده با در نظر گرفتن ضوابط فني و استانداردهاي لازم  ،‌  در مناسبتهاي مختلف اجرا مي گردد كه اين برنامه همواره مورد استقبال چشمگير دانش آموزان قرار گرفته است.


 
مسابقات دوچرخه سواري  

تاثير برنامه
1- ارتقاء نشاط روحي و جسمي وحفظ و انسجام بسيجيان دانش آموز با بهره گيري از ابزار ورزش
2- ايجاد رقابت سالم دربين دانش آموزان و پر كردن بخشي از اوقات فراغت آنان
3- ارتقاء و حفظ سلامتي ورزشكاران بسيجي از طريق ترويج و توسعه ورزشهاي همگاني
4- ايجاد انگيزه براي حضور با نشاط دانش آموزان در برنامه هاي بسيج دانش آموزي
5-جذب استعدادهاي ورزشي دانش آموزان بسيجي و كمك به ارتقاء و حضور آنان در مسابقات ملي و بين المللي
 
شرح بر نامه
اين برنامه خاص دانش آموزان پسر مقطع راهنمايي و متوسطه مي باشد كه توسط حوزه هاي مقاومت بسيج دانش آموزي اجراء مي شود. مسابقات دوچرخه سواري در دو نوبت طبق دستور العمل هاي مربوطه در سطح اكثر شهرستانها و در مناسبت هاي مختلف برگزار مي گردد.
 
 


نوشته شده در دوشنبه شانزدهم شهریور ۱۳۸۸ توسط محمد | لينك ثابت |

فعاليت هاي علمي

هدف
هدف از فعاليت هايث علمي عبارتست از ارتقاء ارزش و منزلت بسيجيان در جامعه و ارائه برنامه مستمر علمي و نقش بسيجيان در دفاع از انقلاب و ارزش ها در بين دانش آموزان.

 
اهم فعاليت ها
 
اهم فعاليت هاي علمي كه در بسيج دانش آموزي صورت مي گيرد عبارتست از:
1- بازديد از مراكز آموزشي ، علمي ، صنعتي و اقتصادي.
2- معرفي و تشويق دانش آموزان ممتاز بسيجي به عنوان الگو به جامعه.
3- برگزاري كنكورهاي آزمايشي.
4- برگزاري المپيادهاي علمي.

 


5- برگزاري كنكورهاي آزمايشي بسيج.
6- انجام مسابقات و جشنواره هاي علمي بين دانش آموزان به صورت شهرستاني ، استاني و كشوري.
7- فعال نمودن دانش آموزان جهت مشاركت در مسابقات ملي و بين المللي.
8- جذب دانش آموزان مستعد ، مبتكر و خلاق در انجمن هاي علمي دانش آموزان بسيجي.
9- ارائه خدمات مشاوره تحصيلي و آشنا نمودن دانش آموزان با مشاغل و رشته هاي تحصيلي.
10- در اختيار گذاشتن جزوات كمك آموزشي ، فيلم ، سي دي و نوارهاي كاست از طريق حوزه هاي مقاومت بسيج دانش آموزي.
11- توزيع كتاب هاي كمك آموزشي رزمندگان بين دانش آموزان بسيجي.
12- برگزاري كلاس هاي تقويت بنيه علمي و تحصيلي اعضاء بسيج دانش آموزي.


 
پايگاه هاي علمي
 
سازمان بسيج دانش آموزي با هماهنگي وزارت آموزش و پرورش نسبت به راه اندازي پايگاه هاي علمي در سراسر كشور اقدام نموده است. بر اين اساس يك شيفت كامل دو دبيرستان دخترانه و پسرانه در هر اداره آموزش و پرورش ايام تعطيل و غير تعطيل در اختيار بسيج دانش آموزي قرار گرفته كه به عنوان مركز مهم فعاليت هاي علمي بسيج دانش آموزي با همكاري بسيج فرهنگيان فعاليت مي كنند.
 
ويژگي هاي پايگاه علمي
1- در اختيار گرفتن امكانات مناسب براي ارائه خدمات به دانش آموزان بسيجي.
2- ايجاد بستر مناسب فعاليت براي ساعات اوقات فراغت دانش آموزان
3- هويت بخشيدن به حوزه ها و واحدهاي بسيج دانش آموزي.
4- نظام مند شدن فعاليت هاي علمي.
5- اجراي برنامه ها و خدمات علمي براي دانش آموزان بسيجي با هزينه كم و كيفيت بهتر.
 

 
نحوه اجرا
با توجه به اهداف پيش بيني شده در برنامه هاي سازمان بسيج دانش آموزي مبني بر راه اندازي اولين مرحله انجمن هاي علمي دانش آموزان بسيجي به تعداد 300پايگاه . اين انجمن ها برابر دستورالعمل اجرايي كه به تاييد وزارت آموزش و پرورش رسيده است تحت عنوان « راه اندازي پايگاه هاي علمي بسيج دانش آموزي» تصويب و ابلاغ گرديده است .
بر اساس اين برنامه يك شيفت كامل دو دبيرستان دخترانه و پسرانه در ايام تعطيل و غير تعطيل در اختيار بسيج دانش آموزي قرار گرفته كه پايگاههاي علمي در آنجا راه اندازي مي شود . در حال حاضراين پايگاه ها به عنوان مراكز مهم فعاليتهاي علمي بسيج دانش آموزي مشغول فعاليت بوده و خدمات لازم را به اعضاء بسيج ارائه مي نمايند .
پايگاه هاي علمي عموماً از امكاناتي همچون آزمايشگاه ، كارگاه كامپيوتر و وسايل سمعي و بصري ، فضاي مناسب براي فعاليت هاي ورزشي و امكانات خاص كارگاهي براي رشته هاي فني و حرفه اي برخوردار مي باشند و كليه دانش آموزان عضو بسيج دانش آموزي (وهمچنين  اعضاء پايگاه هاي مقاومت محلي) مي توانند با ارائه رضايت نامه كتبي والدين در پايگاه هاي علمي ثبت نام و از برنامه هاي آن متناسب با نياز خود بهره مند شوند.
 
اثر بخشي

فعاليت پايگاه هاي علمي بسيج دانش آموزي تأثيرات زير را در پي دارد :
1- تقويت بنيه علمي دانش آموزان بسيجي كشور از طريق اداره پايگاه هاي علمي.
2- فراهم آوردن زمينه فعاليت جمعي دانش آموزان بسيجي پيرامون مسائل علمي و تحصيلي.
3- ايجاد زمينه هاي جذب دانش آموزان به بسيج.
4- فعال شدن دانش آموزان بسيجي در صحنه هاي علمي و شركت فعال آنها در مسابقات ملي و بين المللي.
5- تأمين آرامش خاطر دانش آموزان بسيجي و خانواده هاي آنها با كسب پيشرفت تحصيلي.
6- شناسايي دانش آموزان مستعد و خلاق بسيجي و فراهم كردن رشد مطلوب آنها.
7- فراهم كردن امكان فعاليت دانش آموزان بسيجي در خارج از مدرسه علاوه بر فعاليت هاي درون
 مدرسه.
8- بهره برداري از توان علمي ، آموزشي فرهنگيان بسيجي.


 
جشنواره هاي علمي ( استاني )
همه ساله مراسم جشنواره علمي در سطح استان ها با حضور دانش آموزان ممتاز ، مخترع و مبتكر بسيجي برگزار شده و منتخبين استاني براي شركت در جشنواره كشوري معرفي مي گردند. دانش آموزان ممتاز شهرستان ها نيز همزمان  با هفته مبارك بسيج در جشنواره هاي استاني معرفي و مورد تشويق قرار مي گيرند.
 

 
نحوه اجرا
ابتدا بسيج دانش آموزي هر منطقه (استان)
 با توجه  به تعداد  حوزه ها  و تعداد  دانش آموزان  بسيجي  تحت پوشش  وبر اساس  سهميه  و  شرايط ابلاغ شده سازمان  بسيج  دانش آموزي ، دانش آموزان  ممتاز ، مخترع و مبتكر بسيجي استان را از بين افراد معرفي شده حوزه ها ، انتخاب نموده همراه با مدارك خواسته شده به سازمان بسيج دانش آموزي معرفي مينمايند. .سپس به منظور قدر داني و تشويق منتخبين ، مراسمي با عنوان جشنواره علمي دانش آموزان ممتاز بسيجي در سطح مناطق برگزار وهدايايي به منتخبين اهداء مي گردد . 
اثر بخشي
اجراي جشنواره هاي علمي ممتازين تحصيلي تأثيرات زير را در پي دارد :
الف- شناسايي ، معرفي و تقدير و تشويق دانش آموزان ممتاز بسيجي.
ب- ارائه الگوهاي ممتاز براي عموم دانش آموزان در جامعه جوان كشور.
ج- ايجاد شوق و تقويت انگيزه و رقابت سالم در بين دانش آموزان بسيجي.
د- تقويت و تبليغ ارزشمندي بسيج دانش آموزي و فراهم كردن زمينه و بستر جذب دانش آموزان ممتاز بسيجي.
ه- ايجاد نگرش مثبت نسبت به بسيج در بين دانش آموزان ممتاز و اولياء و مربيان و مسئولين آموزش و پرورش و سپاه.
و- گسترش و نهادينه كردن فرهنگ مطالعه در بين دانش آموزان بسيجي.
ز- تقويت ، گسترش و فعال سازي هسته ها و پايگاه هاي علمي بسيج دانش آموزي.


 
جشنواره علمي (كشوري)
  

 

 
تاثير برنامه
1- شناسايي ، معرفي و تقدير وتشويق دانش آموزان ممتاز بسيجي
2- ارائه الگوهاي ممتاز براي عموم دانش آموزان در جامعه جوان كشور
3- ايجاد شوق ، تقويت انگيزه و رقابت سالم در بين دانش آموزان بسيجي
4- تقويت و تبليغ ارزشمندي بسيج دانش آموزي وفراهم كردن زمينه و بستر جذب دانش آموزان ممتاز بسيجي
5- ايجادنگرش مثبت نسبت به بسيج در بين دانش آموزان ممتاز و اوليا، و مربيان و مسئولين آ . پ و سپاه
6- گسترش و نهادينه كردن فرهنگ مطالعه در بين دانش آموزان بسيجي
7- تقويت ، گسترش و فعال سازي هسته ها و پايگاههاي علمي بسيج دانش آموزي

شرح بر نامه
بسيج دانش آموزي هرمنطقه بر اساس سهميه تعيين شده توسط مديريت علمي آموزشي سازمان ، دانش آموزان ممتاز ، مخترع و مبتكر بسيجي استان را از بين دانش آموزان برتر حوزه ها و نواحي انتخاب نموده و به سازن معرفي مي كند . سازمان بسيج دانش آموزي نيزبه منظور قدر داني و تشويق منتخبين استانها ، مراسمي را با عنوان جشنواره سراسري علمي دانش آموزان ممتاز بسيجي كشور با حضور مسئولين عالي رتبه در تهران برگزار نموده و هدايايي به شركت كنندگان اهداء مينمايد .


المپيادهاي علمي
سازمان بسيج دانش آموزي همه ساله با همكاري مؤسسه خدمات علمي آموزشي رزمندگان اسلام نسبت به برگزاري المپيادهاي علمي اقدام مي نمايد
 

تاثير برنامه :
1- شناسايي , هدايت و ارتقاء دانش آموزان بسيجي مستعد براي حضور در عرصه هاي علمي كشوري و جهاني
2- فعال شدن دانش آموزان بسيجي در صحنه هاي علمي و شركت فعال آنها در مسابقات ملي و بين المللي
3- فراهم آوردن زمينه فعاليتهاي جمعي اعضاء ، پيرامون مسايل علمي و تحصيلي
4- تامين آرامش خاطر دانش آموزان بسيجي و خانواده هاي آنها با كسب پيشرفت تحصيلي
5- ايجاد زمينه هاي جذب دانش آموزان به بسيج متناسب با علاقمندي و نياز آنان
 
با توجه به تلاش هاي صورت گرفته در اين زمينه، همه ساله تعداد چشم گيري از دانش آموزان بسيجي در برنامه برگزاري المپيادها شركت مي كنند كه اخذ 84 مدال طلاي كشوري و همچنين 42 مدال جهاني ، شامل 12 مدال طلا، 27 مدال نقره، 3 مدال برنز
 و همچنين 11 ديپلم افتخار از نتايج آن مي باشد. 
شرح بر نامه
ويژگي هاي المپيادهاي علمي بسيج عبارت است از:
1- تنها سازمان و موسسه يي كه آزمون آمادگي المپياد در اين سطح انجام مي دهد بسيج دانش آموزي مي باشد.
2- تعداد قابل توجهي از دانش آموزان پس از قبولي در مرحله اول تحت پوشش باشگاه دانش پژوهان بسيج قرار مي گيرند.
3- ايجاد بستر مناسب و حمايت از برگزيدگان المپيادها جهت راهيابي به المپيادهاي كشوري و جهاني.
4- راهيابي و كسب 27 مدال طلا و نقره جهاني تا كنون از بين شركت كنندگان در المپيادهاي علمي بسيج.
5- هزينه بسيار پائين خدمات ارائه شده به دانش آموزان بسيجي.
 
اين برنامه با همكاري موسسه خدمات علمي ، آموزشي رزمندگان اسلام به مرحله اجرا در ميآيد . المپياد هاي علمي بسيج در رشته هاي مختلي چون رياضي ، فيزيك ، زيست شناسي ، كامپيوتر . شيمي . ادبيات و ...برگزار ميشود . عموما همه ساله هزاران نفر دانش آموز بسيجي در اين المپيادها شركت مي نمايند و بعضا تعدادي از اين شركت كنندگان موفق به كسب مدال هاي المپياد جهاني مي شوند.


 
كنكورهاي آزمايشي بسيج دانش آموزي
 


اين برنامه بخشي از تلاش سازمان بسيج دانش آموزي براي ارتقاء بنيه تحصيلي و خدمات علمي به دانش آموزان بسيجي مي باشد.
سازمان بسيج دانش آموزي با هماهنگي مؤسسه علمي رزمندگان و در راستاي اهداف آموزشي به منظور ارتقاء سطح علمي دانش آموزان بسيجي و ايجاد زمينه براي آمادگي و آشنايي آنها با فضاي برگزاري آزمون هاي سراسري و آزاد همه ساله نسبت به برگزاري كنكور آزمايشي بسيج اقدام مي نمايد. اين
آزمون به صورت چند مرحله اي برگزار مي شود. كليه دانش آموزان بسيجي سال سوم پيش دانشگاهي در رشته هاي رياضي و تجربي و انساني و همچنين فارغ التحصيلان دوره پيش دانشگاهي سال هاي گذشته مي توانند با برخورداري از تخفيف ويژه در اين آزمون شركت نمايند.
طراحي سئوالات آزمون بر اساس استانداردهاي سازمان سنجش آموزش كشور مي باشد و در هر مرحله از آزمون دفترچه پاسخ تشريحي سئوالات عمومي و اختصاصي و همچنين پيك مشاوره براي داوطلبان ارسال مي گردد.
يكي از خصوصيات ويژه اين آزمون ها اين است كه نسبت به ساير آزمون ها كمترين هزينه از افراد دريافت مي شود و دانش آموزان غير نيز بسيجي امكان شركت در آزمون را دارند.
  


ويژگي هاي كنكورهاي آزمايشي هفت مرحله ايي بسيج
1- برگزاري اردوي علمي براي دانش آموزان شركت كننده در هفت مرحله كنكورهاي آزمايشي كه رتبه آنها از 1 الي 100 باشد.
2- ارائه پيك مشاور در هر مرحله آزمون ها كه حاوي مطالب آموزنده در خصوص برنامه ريزي درسي مطالعه صحيح ،  غلبه بر استرس ، شيوه هاي صحيح تست زدن ، معرفي موفق هاي كنكور ، توصيه هاي تخصصي و ...
3- صدور كارنامه در سريع ترين زمان ممكن حداكثر 48 ساعت بعد از آزمون
4- پشتيباني آموزشي
5- ارائه تسهيلات وام براي دانش آموزان كم بضاعت.
  
تاثير برنامه
1- تقويت بنيه علمي دانش آموزان بسيجي كشور از طريق برگزاري آزمونهاي نوبه اي و مستمر
2- ايجاد زمينه هاي جذب دانش آموزان به بسيج از طريق توجه به نياز هاي علمي و تحصيلي آنها
3- ايجاد زمينه حضوري دانش آموزان بسيجي در صحنه هاي علمي
4-تامين آرامش خاطر خانواده هاي دانش آموزان از حضور فرزندانشان در برنامه هاي بسيج
 
شرح بر نامه
سازمان بسيج دانش آموزي همه ساله و با همكاري موسسه علمي ، آموزشي رزمندگان اسلام چندين مرحله آزمون در دو پايه سوم متوسطه و پيش دانشگاهي و در سه رشته (رياضي ، تجربي و انساني ) طراحي و اجرا مي نمايد كه در كنار اين آزمون ها , خدماتي نظير پاسخ تشريحي سوالات ، پيك مشاور و كارنامه تفضيلي به دانش آموزان ارائه مي گردد.


 
مشاوره تحصيلي

تاثير برنامه
1- ارائه خدمات مشاوره اي مناسب به دانش آموزان بسيجي
2- ايجاد رضايتمندي در بين دانش آموزان و والدين آنان نسبت به بسيج
3- كمك به دانش آموزان جهت ورود به مراكز آموزش عالي
4-ارتقاء ارزش و منزلت دانش آموزان بسيجي در ميان گروه همسالان
 
شرح بر نامه
نشريات پيك مشاورتوسط مديريت علمي سازمان بسيج دانش آموزي براي ارائه مشاوره تحصيلي به تيراژ وسيع چاپ و بين دانش آموزان توزيع مي شود
 همچنين همزمان با انجام كنكور وانتخاب رشته با مشاركت موسسه خدمات علمی آموزشي رزمندگان اسلام براي هزاران نفر از دانش آموزان بسيجي انتخاب رشته تحصيلي صورت مي گيرد.


 
توزيع بن كتب كمك آموزشي
 


تاثير برنامه
1- تقويت بنيه علمي دانش آموزان بسيجي كشور از طريق تشكيل پايگاههاي علمي
2- فراهم آوردن زمينه فعاليت جمعي پيرامون مسايل علمي و تحصيلي
3- ايجاد زمينه هاي جذب دانش آموزان به بسيج
4- فعال شدن دانش آموزان بسيجي در صحنه هاي علمي و شركت فعال آنها در مسابقات ملي و بين المللي
5- تامين آرامش خاطر دانش آموزان بسيجي و خانواده هاي آنها با كسب پيشرفت تحصيلي
 
شرح بر نامه
اين برنامه
 با همكاري  موسسه خدمات علمي , آموزشي  رزمندگان  اسلام اجرا  ميگردد. بر اين اساس  همه ساله هزاران قطعه  بن كتاب  بين دانش آموزان بسيجي مدارس راهنمايي و متوسطه در سراسر كشور با 50 درصد تخفيف توزيع ميگردد . دانش آموزان  بسيجي با دريافت اين بن ها ميتوانند اقدام به سفارش كتب مورد نظرشان نمايند كه بر اساس سفارش آنان درخواستشان از طريق پست ارسال مي شود 


نوشته شده در دوشنبه شانزدهم شهریور ۱۳۸۸ توسط محمد | لينك ثابت |

فعاليت هاي فرهنگي

 

 

اهم فعاليت ها
 
مهمترين فعاليت ها ی فرهنگی كه در بسيج دانش آموزي صورت مي گيرد عبارتست از:
1- توليد اقلام فرهنگي و توزيع بين واحدهاي بسيج مدارس.
2- حمايت از آثار فرهنگي و هنري دانش آموزان بسيجي.
3- انجام مسابقات گلباران به منظور شناساندن انديشه هاي امام خميني (ره) به دانش آموزان.
4- مشاركت دانش آموزان در اردوهاي تابستاني طرح ولايت مقدماتي و تكميلي در مناطق زيارتي و سياحتي.
5- برگزاري مسابقات فرهنگي اعم از مقاله نويسي ، شعر ، كاريكاتور ، طنز ، نقاشي ، تئاتر ، داستان و ...
6- آموزش دروس عقيدتي و سياسي به دانش آموزان.
7- برگزاري دوره هاي آموزشي غيرحضوري از طريق پاسخگويي به سئوالات و ابهامات دانش آموزان.
8- ارائه الگوهاي برتر به دانش آموزان بسيجي از طريق معرفي آثار شهداي دانش آموز.
9- انجام مسابقات ترنم باران به منظور آشنايي دانش آموزان با رهنمودهاي مقام معظم رهبري (مدظله العالي).
10- عضو نمودن دانش آموزان بسيجي در گروهان هاي نمونه حماسي و نمايشي بسيج.
11- اجراي صبحگاههاي نمايش انضباطي به مناسبت هاي مختلف ودر ايام ا...ها .
12- مشاركت دانش آموزان در انجام بازديدهاي معنوي ديدار با علماء و آيات عظام در قم.
13- اعزام دانش آموزان بسيجي براي بازديد از مناطق جنگي در قالب كاروان هاي راهيان نور.
14- برگزاري كنگره شعر و جشنواره سراسري سرود.
15- برگزاري مسابقات گلواژه هاي حكمت به منظور آشنايي دانش آموزان بسيجي با كلام گهربار حضرت علي (ع).
16- مشاركت دادن دانش آموزان در برگزاري كنگره شعر بسيج دانش آموزي.
17- معرفي و تشويق دانش آموزان هنرمند و شاعر.
18- برگزاري مسابقات قرآن در رشته هاي قرائت ، حفظ و تفسير و مسابقات اذان و نهج البلاغه.
19- برگزاري مسابقات ذوالفقار به منظور معرفي الگوها و ارزش هاي دفاع مقدس متناسب با سن وسال دانش آموزان.
20- برگزاري محافل انس با قرآن.
21- مشاركت دادن دانش آموزان بسيجي در اردوهاي تشكل هاي دانش آموزي.


 
نشست هاي فرهنگي ، اجتماعي
 
نشست هاي فرهنگي ، اجتماعي بسيج دانش آموزي تحت عنوان جلسات هم انديشي فرماندهان و مسئولين واحدهاي مقاومت بسيج دانش آموزي در هر سال سه مرتبه برگزار مي گردد.

 


هدف
 
هدف از نشست هاي فرهنگي اجتماعي عبارتست از ايجاد فضاي مناسب براي همفكري لازم اعضاء بسيج دانش آموزي جهت شناخت يكسان و كارآمد همه آنها از مجموعه شرايط اجتماعي ، اقتصادي ، سياسي و فرهنگي نظام در محيط داخل و بين الملل، به منظور استفاده بهينه از مقدورات و فرصت ها و مقابله همه جانبه با تهديدات و آفت ها.
تاثير برنامه
1- ارتقاء و تعميق بينش مذهبي و سياسي اعضاء در مقابله منطقي با تهاجم فرهنگي
2- كمك به نهادينه كردن اخلاق و باورهاي ديني
 در بين دانش آموزان از طريق ارتباط مستقيم با آنها
3- كمك به حفظ روحيه و شور انقلابي و آرمان خواهي در اعضا ء
4- تقويت توانايي گفتمان اعضاء براي زمينه سازي حضور آنها در عرصه هاي سياسي ، اجتماعي
5- پاسخ مستدل به ابهامات
 و شبهات اعضا، و تقويت حضور اجتماعي بسيج دانش آموزي  
شرح بر نامه
مخاطبين نشست هاي فرهنگي اجتماعي اعضاء شوراي واحدهاي مقاومت بسيج دانش آموزي مي باشند. ديدار دانش آموزان بسيجي با علماء و شخصيت هاي برجسته سياسي فرهنگي ، جلسات پرسش و پاسخ و برگزاري مسابقات فرهنگي جزئي از برنامه نشست هاي فرهنگي اجتماعي مي باشد.
اين برنامه به مدت حداكثر سه ساعت در هر جلسه درمكاني مناسب مانند سالن اجتماعات كه از صوت و نور مطلوب برخوردار باشد وبا دعوت از سخنرانان مجرب،خوش ذوق ، مطلع و آشنا با روحيات و نيازمندي هاي معنوي و اجتماعي جوانان برگزار مي شود
 . محور اصلي اين برنامه طرح وتوجيه مباحث سياسي روز، مسائل اجتماعي ، توجيه سازماني و پاسخ به سئوالات و ابهامات شركت كنندگان مي باشد .


جشنواره های  قرآن و  عترت
 

هدف
هدف از برگزاري مسابقات قرآني عبارتست از ايجاد و راه اندازي حوزه هاي آموزشي قرآن پژوهان در رده هاي مقاومت بسيج دانش آموزي و توسعه علوم قرآني در بين بسيجيان و در سطح كشور.
 
تاثير برنامه :
1-
توسعه علوم قرآني در قشر دانش آموز
2- آشنايي بيشتر دانش آموزان با فرهنگ ومعارف قرآني و اهل بيت پيامبر (ص) .
3- جذب و هدايت دانش آموزان بسيجی در مسير رشد و
 تعالي
4- جلوگيري از انحرافات فكري و اخلاقي جوانان و نوجوانان
5- ايجادفضاي معنوي و ارزشی در مدارس
6- شناسايي
 استعدادهاي دانش آموزان و تلاش براي شكوفايي آن
7- ارائه الگوهاي موفق قرآني به دانش آموزان

شرح بر نامه
اين برنامه همه ساله  به صورت مسابقات قرآني در سطح نواحي( شهرستانها) و مناطق(استانها) اجراء مي شود. ابتدا نفرات برتر هر شهرستان در محافل قرآني كه توسط حوزه هاي مقاومت بسيج دانش آموزي برگزار شده مشخص ميگردند سپس نفرات برتر شهرستان جهت شركت در مسابقات استاني به مركز استان اعزام و دراين مسابقات كه تحت عنوان « مسابقات قرآني استاني » برگزار مي شود شركت مي نمايند . لازم به توضيح است كه
 نفرات برتر هراستان نيز جهت حضور در مسابقات سراسري كشوري  برابر سهميه اي كه توسط سازمان بسيج دانش آموزي مشخص ميشود به سازمان بسيج دانش آموزي معرفي ميگردند.

 


جشنواره سراسري قرآن و عترت (كشوري)
 


هدف
 ايجاد و راه اندازي حوزه هاي آموزشي قرآن پژوهان در رده هاي مقاومت بسيج و توسعه علوم قرآني در بين بسيجيان در سطح كشور
تاثير برنامه
1- توسعه علوم قرآني در بين قشر دانش آموز
2- آشنايي بيشتر دانش آموزان با فرهنگ ومعارف قرآني و اهل بيت پيامبر (ص) .
3- جذب و هدايت دانش آموزان بسيجی در مسير رشد و
 تعالي
4-جلوگيري از انحرافات فكري و اخلاقي جوانان و نوجوانان
5- ايجادفضاي معنوي و ارزشی در مدارس
6- شناسايي
 استعدادهاي دانش آموزان و تلاش براي شكوفايي آن

شرح بر نامه :
اين برنامه به صورت مسابقات قرآني كشوري با حضور نفرات برتر استان ها توسط سازمان بسيج دانش آموزي در يكي از مراكز مختلف فرهنگي( درتهران يا استانها و شهرستانهاي ديگر)
 درپنج  رشته شامل : حفظ ، قرائت و مفاهيم قرآن كريم ، اذان و نهج البلاغه برگزار مي گردد. شركت كنندگان در اين سطح افرادي هستند  كه در مسابقات  استاني شركت نموده و موفق به كسب رتبه شده اند. لازم به ذكر است  اين  مسابقات  براي خواهران  و برادران  عضو بسيج دانش آموزي به طور جداگانه برگزار مي شود  .


 
جشنواره های سرود ( نغمه عشق )
 


هدف
شناسايي و ساماندهي توان و قابليت هاي مادي ومعنوي بسيج در مواجهه با تهاجم فرهنگي دشمن

تاثير برنامه
1- معرفي فرهنگ بسيج در سطح جامعه با استفاده از ابزارهاي هنري فرهنگي
2- گسترش فعاليتهاي فرهنگي و هنري
 بسيج دانش آموزي در مدرسه
3- جذب استعدادهاي هنري دانش آموزان بسيجي
4- شناسايي و تقويت گروه هاي برتر سرود بسيج دانش آموزي
5- فراهم نمودن رشد و گسترش فعاليتهاي فرهنگي و هنري در قالب گروههاي سرود بسيج دانش آموزي

شرح بر نامه
اين برنامه درسطح استانها با حضور گروه هاي سرود حوزه هاي مقاومت بسيج دانش آموزي مدارس راهنمايي( پويندگان ) ومتوسطه (پيشگامان) اعم از دخترانه و پسرانه به صورت مجزا توسط بسيج دانش آموزي مناطق برگزار مي شود
 . در اين مراسم گروه هاي برتر هر استان مشخص شده و جهت شركت در جشنواره  مركزي به سازمان بسيج دانش آموزي معرفي مي گردند .

 


جشنواره سراسري سرودهاي نغمه عشق (كشوري)
 

 
هدف
شناسايي و ساماندهي توانمندي ها، منابع انساني ، مادي و فرهنگي سپاه و بسيج و جريانات خودي و سازماندهي آنها جهت هجمه به پايگاههاي فرهنگي دشمن

 تاثير برنامه
1-
معرفي و گسترش فرهنگ و ارزشهاي بسيج در سطح جامعه با استفاده از ابزارهاي هنري و فرهنگي
2- گسترش و برپايي فعاليتهاي بسيج دانش آموزي در مدرسه از بعد فرهنگي و هنري
3- جذب استعدادهاي هنري و فرهنگي دانش آموزان بسيجي
4- شناسايي و تقويت گروه هاي برتر سرود بسيج دانش آموزي
5- تلاش در جهت ايجاد زمينه مناسب براي رشد و گسترش فعاليتهاي فرهنگي و هنري در قالب گروههاي سرود بسيج دانش آموزي
 
 
شرح بر نامهاين برنامه با حضورگروه هاي سرود منتخب استانهايي كه در جشنواره سرود استاني انتخاب شده اند
 در مقطع پويندگان و پيشگامان (خواهر و برادر) در تهران( ويا مركز يكي از استان ها ) به صورت مجزا توسط سازمان و با اجراي قطعه سرودهايي در سه بخش تلفيقي ، محلي ، دفاع مقدس وهمچنين  مديحه سرايي برگزارمي شود .در پايان جشنواره كه توسط اساتيد مجرب قضاوت مي گردد گروه هاي برتر كشور و همچنين افرادي كه به صورت انفرادي مقام كسب مي كنند  مورد تشويق قرار مي گيرند  . لازم به ذكر است سرودهاي اجراء شده در اين جشنواره ها پس از تبديل به سي دي در اختيار بسيج دانش آموزي مناطق و حوزه هاي مقاومت بسيج دانش آموزي قرار مي گيرد  .


 
توليد محصولات فرهنگي


 
هدف
فضا سازي فرهنگي در جهت ايجاد جو غالب ارزشي در جامعه و تقويت غيرت ديني نسبت به ارزشها و دستاوردهاي اسلام و انقلاب

تاثير برنامه
1-
توليد اقلام فرهنگي با كيفيت خوب و قيمت مناسب براي رده ها
2- يكسان سازي و ايجاد هماهنگي در استفاده از محصولات فرهنگي در سطح رده ها
3- ترويج و تبليغ ارزشها و آرمانهاي انقلاب اسلامي با استفاده از آثار و اقلام فرهنگي , هنري
4- ايجاد گرايش در ساير دانش آموزان به سمت بسيج دانش آموزي
 
 
شرح بر نامه
با توجه به هزينه بالاي توليدات اقلام فرهنگي به صورت جزيي و در تعداد پايين ، سازمان بسيج دانش آموزي بخشي از اقلام فرهنگي مورد نياز واحدها و حوزه هاي مقاومت از جمله : پرچم ، درفش ، حمايل ، آرم پويندگان و پيشگامان ، انواع سي دي هاي صوتي و تصويري و... را به صورت متمركز تهيه و به رده ها ارسال مي نمايد تا در مراسم و برنامه ها مورد استفاده دانش آموزان بسيجي
 قرار گيرد .

 


يادواره شهيدفهميده و 36000 دانش آموز شهيد
( مراسم هفته بسيج دانش آموزی )

 


اين مراسم همه ساله در هفته بسيج دانش آموزي در سطح رده هاي مقاومت بسيج دانش آموزي خصوصاً واحدها (بسيج مدارس) برگزار مي شود.

هدف
برنامه ريزي جهت فضا سازي ، تقويت و تعظيم شعائر اسلامي و انقلابي و ارزشي و مصاديق عملي آن همچون شهداء ، ايثارگران و ...
 
تاثير برنامه
1-
تكريم و زنده نگه داشتن ياد و خاطره شهداي دانش آموز و تجديد عهد و ميثاق با شهداي والامقام
2- الگو پردازي براي نسل جوان كشور با معرفي قهرمانان نمونه
3- تقويت سازماندهي و انسجام گروهي اعضا، از طريق برگزاري مراسم و اجراي برنامه هاي متنوع
4- گسترش جذب و سازماندهي واحدها و اعضاء بسيج دانش آموزي
5- تبيين تاريخ دفاع مقدس ونقش و جايگاه دانش آموزان درعرصه هاي دفاع از انقلاب و ارزشهاي متعالي آن
6- تقدير از دانش آموزان بسيجي كه در ابعاد مختلف در جهت انتقال فرهنگ دفاع مقدس تلاش مي نمايند
 
شرح بر نامه
اين مراسم همزمان با
 هفته بسيج دانش آموزي كه مصادف با هشتم آبان ماه روز بسيج دانش آموزي  است ، برگزار شده و عمده ترين اقدامات آن بشرح زير مي باشد  :
الف- اقدامات خاص مركز كه به صورت متمركز توسط سازمان بسيج دانش آموزي كشور انجام مي شود شامل:
1- ساخت تيزر تلويزيوني.
2- انتشار پوستر هاي مختلف.
3-
 برپايي كنگره مركزي يادواره شهيد فهميده و 36000 شهيد دانش آموز.
4- انتشار ويژه نامه پيشگامان بسيج دانش آموزي.
5- تهيه و نصب بيل برد در ميادين بزرگ شهر تهران.
6- حضور در مزار شهيد فهميده و اهداء تاج گل.
7- برگزاري كنگره شعر بسيج دانش آموزي.
8- انتشار نمايشگاه عكس از حضوردانش آموزان در انقلاب و هشت سال دفاع مقدس.
9- تهيه و پخش نماهنگ از سرودهاي ويژه بسيج دانش آموزي.

ب- اقدامات خاص حوزه ها و واحدهاي بسيج دانش آموزي شامل :

1- تشكيل ستادهاي شهيد فهميده و شهداي دانش آموز استان ، شهرستان و واحد مقاومت.
2- اعلام فراخوان ادبي ، هنري يادواره شهيد فهميده و شهداي دانش آموز در استان و شهرستان ها و ارسال آثار برگزيده براي كنگره مركزي.
3- برگزاري يادواره در سطح واحدها و حوزه هاي مقاومت.
4- برگزاري مرحله دوم مسابقات «قرآن و عترت» در سطح حوزه هاي مقاومت بسيج دانش آموزي.
5- برپايي صبحگاه مشترك دانش آموزا ن بسيجي در شهرستان ها.
6- به صدا در آوردن زنگ شجاعت و پايداري در مدارس و بيان خاطرات و تجليل از شهداي مدرسه.
7- غبار روبي و عطر افشاني گلزار شهدا و بازنويسي سنگ مزار شهيدان دانش آموز.
8- نام گذاري ميادين ، مدارس و بناهاي جديد الاحداث به اسامي شهداي دانش آموز.
9- راه اندازي گروه سرود واحد مقاومت جهت اجراي برنامه هاي سرود خواني و آماده شدن براي معرفي به حوزه مقاومت بسيج دانش آموزي.
10- شركت سازمان يافته دانش آموزان در مراسم نماز جمعه.
11- انجام فعاليت هاي ابتكاري و سازمان يافته مبتني بر امكانات و مقدورات واحدهاي مقاومت.
12- نصب روزنامه ديواري دانش آموزي كه به مناسبت هفته بسيج دانش آموزي توليد شده است.
13- افتتاح واحدهاي مقاومت جديد بسيج دانش آموزي.
14- انتخاب و معرفي دانش آموزان نمونه بسيجي هر حوزه.
15- جذب داوطلبان جديد به بسيج دانش آموزي.

 


مسابقات گلباران و ترنم باران  

 


سازمان بسيج دانش آموزي همه ساله در قالب برگزاري مسابقات گلباران و ترنم باران با استفاده از تصاوير متنوع و برگرفته از فرهنگ ملي ، مذهبي ، انقلابي و طبيعت زيباي ايران اسلامي تلاش مي كند تا با ظرافت خاص متناسب با شرايط سني و روحي قشر نوجوان و جوان ، افكار و انديشه ها و بيانات رهبر كبير انقلاب اسلامي حضرت امام خميني «ره» و مقام معظم رهبري ، به اضافه احاديث و روايات برگرفته از معصومين «ع» را به دانش آموزان بسيجي ارائه نمايد.

هدف
هدف از برگزاري مسابقات گلباران و ترنم باران عبارتست از ارائه الگوهاي برتر و دست يافتني ، محبوب و مؤثر به دانش آموزان با استفاده از شيوه هاي نوين و بديل براي اثر گذاري بر مباني فكري و عقيدتي آنان با بهره گيري از شخصيت حضرت امام خميني «ره» و مقام معظم رهبري.
 
تاثير برنامه
1-
پيشتازي در ارائه الگوهاي برتر و دست يافتني و محبوب و موثر
2- فضاسازي فرهنگي در مدارس كشور و ايجاد انگيزه در بين دانش آموزان
3- انتقال آراء و ارزشها و مباني انديشه هاي حضرت امام خميني (ره) به دانش آموزان
4- تقويت مباني و انديشه هاي ولايي دربين قشر دانش آموز و جوان كشور
5- آشنايي دانش آموزان با انديشه ها ورهنمودهاي مقام معظم رهبري
6- تقويت زمينه هاي ارتباط بيشتر دانش آموزان با واحد هاي مقاومت
7- ارائه احاديث و روايات اخلاقي معصومين (ع) به دانش آموزان جهت تأثيرگذاري تربيتي

شرح بر نامه
به منظور آشنايي دانش آموزان با انديشه هاي حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبري، همه ساله مسابقاتي با استفاده از كارتها و پوسترهاي زيبا و جذاب از بيانات حضرت امام خميني (ره) و رهبر معظم انقلاب حضرت آيت االله العظمي خامنه اي ( مدظلّه) تحت عنوان « مسابقه دانش آموزي گلباران و ترنم باران» برگزار ميشود . اين مسابقات براي دانش آموزان دوره راهنمايي تحصيلي
 و دبيرستان اجرا گرديده و به برندگان آن كه به صورت قرعه كشي انتخاب ميشوند جوايزي اهدا ميگردد . مسابقات گلباران و ترنم باران  به جهت استفاده از شيوه هاي جديد عموما  مورد استقبال دانش آموزان قرار گرفته و توانسته است ارتباط خوب و سازنده اي با آنها برقرار نمايد .


 
مسابقه بهار حضور , شور و شعور


 

 
هدف
پاسخگويي به شبهات اعتقادی ، فرهنگي ، سياسي و اجتماعي دانش آموزان

تاثير برنامه
1-
ايجاد انگيزه در دانش آموزان رأي اولي براي حضور حد اكثري در انتخابات رياست جمهوري
2- افزايش شناخت دانش آموزان نسبت به ضرورت حضور درعرصه هاي سياسي و انتخابات رياست جمهوري
3- بالا بردن سطح آگاهي و شناخت دانش آموزان براي انتخاب اصلح
4- ايجاد شور و نشاط در بين دانش آموزان و خانواده ها آنها براي پر شور برگزار شدن انتخابات رياست جمهوري

شرح بر نامه
اين برنامه با ابلاغ دستورالعمل و ارائه راهنماي كلي محورها و شيوه برگزاري مسابقه توسط بسيج دانش آموزي مناطق كشوري ( استانها) بصورت بومي , متنوع و جذاب با چاپ و توزيع كارت و بروشور هاي مخصوص (سري شش گانه) برگزار ميگردد كه بحمدا.. مورد استقبال پرشور دانش آموزان بسيجي قرار گرفته است .

 


جشن تكليف سياسي

 

 
هدف
توسعه و تقويت اطلاع رساني مؤثر و هدفمند در مدارس

تاثير برنامه
1-
ايجاد زمينه حضور و مشاركت گسترده و پر شور رأي اولي ها در انتخابات
2- شخصيت دادن به رأي اولي ها و تاكيد به استفاده صحيح از اين حق الهي
3- تبيين نقش و جايگاه دانش آموزان در ادامه راه شهدا و تحقق آرمانهاي حضرت امام (ره)
4- ارائه و توجيه ويژگيهاي انتخاب اصلح

شرح بر نامه
اين برنامه در راستاي فرمايشات مقام معظم رهبري (مد ظله العالي)مبني بر حضور در صحنه هاي سياسي انقلاب و انتخابات با عنوان جشن تكليف راي اولي ها ، در قالب دستورالعمل جشن تكليف سياسي دانش آموزان به دانش آموزي مناطق ابلاغ گرديده است
 . در اين راستا مناطق و حوزه ها با بهره گيري از راهنماي عمل سازمان بسيج دانش آموزي در دستورالعمل مذكور اقدام به برگزاري نشست هاي سياسي با حضور دانش آموزان واجد شرايط شركت در انتخابات نموده و با ارائه بروشورها , جزوات و ديگر اقلام تبليغي , توجيهي نسبت به آگاه سازي آنان براي حضوري پر شور و با نشاط در انتخابات اقدام مي نمايند .


 
برنامه راديوئي « مدرسه عشق »


حضرت امام خميني (ره) فرمودند :
((
 دستگاه راديو و تلويزيون يك دستگاهي است كه حساس ترين دستگاه هاي تبليغاتي هر كشوري است آن طوري كه مردم به راديو تلويزيون توجه مي كنند  هيچ دستگاهي آن طور توجه نمي كنند )) ،  لذا بر اين اساس سازمان بسيج دانش آموزي نسبت به راه اندازي برنامه راديويي بانام « مدرسه عشق »  نموده است .               
هدف
1- گسترش و معرفي برنامه ها فعاليت هاي بسيج دانش آموزي از طريق شبكه صدا
2- ارتباط دو سويه سازمان بسيج دانش آموزي با مخاطبان (قشر دانش آموز)
3- ارائه الگوها، شناسائي و معرفي برگزيدگان فرهنگي، ورزشي، هنري، علمي و ... بسيج دانش آموزي
4- ارتقاء و تعميق قدرت تجزيه و تحليل و شفاف سازي مسائل در عرصه هاي فرهنگي و ... در دانش آموزان از طريق برنامه و رسانه و مباحث مطرح شده در راديو
 
اعضاي شوراي سياست گذاري برنامه راديويي مدرسه عشق
1-
رئيس سازمان بسيج دانش آموزي (رئيس شورا)
2- مشاورت خواهران سازمان (دبير شورا)
3- برخي از مديران سازمان (بنا به مورد)
4- ناحيه بسيج دانش آموزي تهران بزرگ
 
نحوه همكاري واحدهاي بسيج دانش آموزي در برنامه راديويي مدرسه عشق
1- ارسال نوار و سي دي مصاحبه با مسئولين و دانش آموزان منطقه
2- ارسال اخبار دانش آموزي منطقه
3- معرفي برترين هاي دانش آموزي منطقه
4- معرفي نشريات دانش آموزي منطقه
5- معرفي شهداء شاخص منطقه

عناوين و بخشهاي برنامه راديويي مدرسه عشق
1- اخبار دانش آموز
2- معرفي نخبگان علمي ، ورزشي ، هنري و....
3- معرفي شهداي دانش آموز ( چابكسوران مدرسه عشق )
 4- گزارش و مصاحبه از فعاليتهاي بسيج دانش آموزي از نگاه ديگران
5- مسابقه تلفني
 6- معرفي نشريات و كتب مفيد
7- مشاوره و پاسخگويي به سوالات
8- گفتگوي تلفني با دانش آموزان
9- طرح مناسبتها ي هفته
10- پخش سرود و آهنگهاي مناسب
  
11- گفتمان رهبري
 
موضوعات در دست اقدام برنامه راديويي مدرسه عشق
1- دعوت از روانشناسان و متخصصان تعليم و تربيت
2- توليد نمايشهاي كوتاه و پخش از برنامه راديويي
3- پاسخ به سوالات دانش آموزان توسط كارشناسان و اهل فن
4- استفاده و معرفي جدي تر برنامه هاي استانها
 
زمان پخش برنامه ي راديويي مدرسه عشق
اين برنامه روزهاي يكشنبه ساعت 16:30 الي 17 روي موج متوسط 900 كيلوهرتز و يا شبكه سراسري راديو پخش مي شود .

 


کاروان های  راهيان نور

 


هدف
برنامه ريزي جهت فضا سازي ، تقويت و تعظيم شعائر اسلامي و انقلابي و ارزشي و مصاديق عملي آن همچون شهداء ، ايثارگران و ...
 
تاثير برنامه
1-
تبيين تاريخ دفاع مقدس وانتقال ارزشهاي خلق شده دوران دفاع مقدس به دانش آموزان
2- الگو پردازي براي نسل جوان كشور با معرفي قهرمانان نمونه دفاع مقدس و تاثير بر فضاي عمومي مدارس كشور
3- تقدير از دانش آموزان بسيجي كه در ابعاد مختلف در جهت انتقال فرهنگ دفاع مقدس تلاش مي نمايند
4- تحكيم پيوند ارزشي و فرهنگي نسل جوان و نوجوان امروز با نسل جوان دوران دفاع مقدس
5- فراهم نمودن فضاي مناسب براي الهام گيري از رشادتها و ايثارگري هاي رزمندگان در هشت سال دفاع مقدس

شرح بر نامه
همه ساله جمع كثيري ازدانش آموزان
 بسيجي در قالب كاروانهاي نور از مناطق جنگي جنوب و غرب كشور ديدار مي نمايند . برهمين اساس اين اردوها توسط حوزه هاي مقاومت بسيج دانش آموزي برگزار مي شود كه با استقبال  چشمگيرآنان روبرو شده است به نحوي كه در نظر سنجي هاي متعدد اكثرا  خواستار ادامه و گسترش اين برنامه گرديده اند. در مدت زمان برگزاري اين اردوها برنامه هاي متنوعي از جمله : بيان خاطرات رزمندگان ، تشريح عملياتها ، بيان ايثار و خودگذشتگي هاي بسيجيان دوران دفاع مقدس اجرا مي شود . تاثير اين برنامه و حضور دانش آموزان در محل رشادت و ايثارگري رزمندگان به گونه اي است كه انقلاب عظيمي در درون دانش آموزان بوجود آورد ه و عطر دل ا نگيز و روحاني شهداء والا مقام در نهاد بازديد كنندگان متصاعد مي گردد.

 


اردوهاي يك روزه فرهنگي ، تفريحي
 



هدف
 فضا سازي فرهنگي در جهت ايجاد جو غالب ارزشي در جامعه و تقويت غيرت ديني نسبت به ارزشها و دستاوردهاي اسلام و انقلاب 
تاثير برنامه
1-
پر كردن بخشي از اوقات فراغت دانش آموزان بسيجي پيشگام
2- پاسخگويي به بخشي ازشور و اشتياق و حس هيجان طلبي دانش آموزان
3- آموزش اجتماعي زيستن و آشنايي با زندگي جمعي با روشهاي اردويي
4- تقويت اعتماد به نفس و مهارت هاي فردي دانش آموزان بسيجي
5- حفظ و انسجام و تقويت تعامل سازماني اعضاي بسيج دانش آموزي

شرح بر نامه
اين اردوها به مدت يك روز با حضور و همياري دانش آموزان بسيجي در خارج از محيط مدرسه در مناطق تفريحي خوش آب و هوا و يا محل هاي علمي و فرهنگي شهرستانها برگزار مي شود . در مدت زماني كه دانش آموزان در اردو هستند برنامه هاي متنوع فرهنگي ،تربيتی , هنري و ورزشي اجراء مي شود .


 
اردوها ي رزمي فرهنگي
 


اين برنامه همه ساله در مراكز استان ها و يا شهرستان ها در مكان
 هاي مناسبي از جمله : اردوگاه هاي قدس ، پادگانهاي نيروهاي مسلح ، اردوگاههاي آموزش و پرورش ، و... با اجراي برنامه هاي فرهنگي ، كوه پيمايي و راهپيمايي تاكتيكي همراه با تيراندازي ،انفجارات ونورافشاني توام با برنامه هاي جذاب فرهنگي،هنري و....  اجرا مي شود.
اين اردوها توسط ناحيه مركز هر استان براي دانش آموزان بسيجي پيشگام با اولويت اعضاي شوراي بسيج مدرسه برگزار مي گردد.
  
نحوه اجرا
 اردوهاي رزمي فرهنگي پيشگامان بسيج دانش آموزي تحت امر قرارگاه هاي استاني در زمان و مكاني مناسب با حضور دانش آموزان بسيجي پيشگام برگزار مي گردد. فعاليت هايي كه در اردوهاي رزمي فرهنگي به اجرا گذاشته مي شود عبارتست از :
1- راهپيمايي هاي تاكتيكي همراه با شعارهاي حماسي.
2- برگزاري كلاس هاي عقيدتي ، احكام ، توجيه سياسي ، توجيه سازماني و همچنين پاسخ به سئوالات دانش آموزان.
3- آموزش عملي جهت يابي در شب و نور افشاني.
4- اجراي مسابقات ورزشي از قبيل دو ميداني و طناب كشي و ...
كليه دانش آموزان با ارائه رضايت نامه والدين و پس از ثبت نام در طرح بيمه بسيج فراخواني شده و در اردو شركت مي نمايند. موضوعاتي چون نقل و انتقال دانش آموزان به محل اردو ، غذا و پذيرايي ، بهداشت ، اسكان همواره مورد توجه مجريان امر برگزاري اردو مي باشد.
 

تأثير برنامه  اجراي اردوهاي رزمي فرهنگي پيشگامان بسيج دانش آموزي تأثيرات زير را در پي دارد :
الف- پاسخگويي به بخشي از شور و اشتياق و حس هيجان طلبي دانش آموزان.
ب- احياء خاطرات 8 سال دفاع مقدس در صحنه عمل.
ج- ارتقاء بنيه معنوي دانش آموزان بسيجي.
د- ارتقاء توان رزمي دفاعي دانش آموزان بسيجي.
ه- آموزش اجتماعي زيستن و آشنايي با اردوهاي صحرايي.
و- تقويت اعتماد به نفس در دانش آموزان بسيجي.
ز- پر كردن بخشي از اوقات فراغت دانش آموزان پيشگام.


 
مراسم مناسبت هاي عمده سال


مناسبت ها و ايام ا... ها ، روزها و مناسبت هاي خاصي هستند كه ياد آور وقايع مهم تاريخي و سرنوشت ساز كشور مي باشند از جمله هفته دفاع مقدس ، هفته بسيج دانش آموزي ، هفته بسيج ، دهه فجر و ...
سازمان بسيج دانش آموزي همه ساله و در اين ايام نسبت به برگزاري مراسم خاص مرتبط با آن روز اقدام مي نمايد.
 
هدف
هدف از برگزاري مراسم در ايام ا... ها عبارتست از گسترش مشاركت بسيج در برگزاري مراسم و مناسبت هاي مهم كشور.
 
نحوه اجرا
 اين قبيل مراسم و فعاليت ها در واحدهاي مقاومت بسيج دانش آموزي به طور معمول با برنامه هاي زير همراه است :
1- آذين بندي مدرسه با ريسه هاي لامپ و كاغذهاي رنگي و نصب پرچم مناسبتي.
2- برگزاري مسابقات فرهنگي ، هنري ، ورزشي ، علمي و بهداشتي.
3- برگزاري مسابقه مقاله و انشاء نويسي موضوعي.
4- اجراي نمايشنامه (تئاتر) و نمايش فيلم.
5- قرائت دكلمه ، شعر ، سرود ، مقاله ، زندگينامه و وصاياي شهدا و امام شهيدان و بزرگان دين.
6- قصه ، خاطره گويي و شب شعر.
7- سخنراني افراد برجسته و مورد علاقه و احترام مخاطبين.
8- مصاحبه با دانش آموزان ، مربيان ، اولياء توسط خبرنگاران افتخاري.
9- برگزاري ميزگردهاي خبري با حضور رسانه هاي مختلف به ويژه صدا و سيما و مطبوعات جهت پوشش خبري و رسانه اي برنامه ها.
10- برگزاري مراسم معنوي محفل عصر يا شبي با قرآن تحت عنوان «انس با قرآن» زيارت عاشورا ، دعاي توسل و ...
11- اجراي جنگ هاي مختلف فرهنگي و هنري.
12- برگزاري جلسات نشست هم انديشي سياسي و پرسش و پاسخ تحت عنوان «مجمع بصيرت».
13- اهداء هدايا و جوايز به افراد در مناسبت هاي شاد و مبارك نظير ميلاد ائمه اطهار (ع) ، اعياد و ...
14- ديدار با خانواده معظم شهداي دانش آموز و عيادت از بيماران در بيمارستان ها و نيز ملاقات با مسئولين محترم شهر اعم از امام جمعه ، استاندار و فرماندار و شهردار و ساير مسئولين (بنا به مناسبت مربوطه).
15- برگزاري اردوهاي علمي ، سياحي ، زيارتي يك روزه.
16- دائر كردن نمايشگاه هاي مختلف فرهنگي و هنري از قبيل كتاب ، عكس ، پوستر ، هنرهاي تجسمي ، ماكت.
17- اجرا و يا پخش سرود و مداحي در زمان هاي مناسب و كوتاه.
18- ايجاد زمينه و بستر مناسب جهت شركت در نمازهاي جماعت و جمعه و راهپيمايي ها

اثر بخشي
 اجراي مراسم و فعاليت ها در مناسبت ها و ايام ا... هاي سال تأثيرات زير را در پي دارد :
الف- زمينه سازي براي آشنايي دانش آموزان با ايام ا... و مناسبت ها و پرداختن به موضوعات مهم سال
ب- توليد مقالات ، آثار هنري و ادبي و پژوهشي با كمك دانش آموزان.
ج- ايجاد رقابت سالم براي آشنايي با دستاوردهاي انقلاب اسلامي ، بسيج و دفاع مقدس.
د- گسترش و جذب و تقويت و انسجام سازماني واحدهاي مقاومت بسيج دانش آموزي.
ه- تكريم وزنده نگهداشتن ياد و خاطره شهداي دانش آموز.
 


نوشته شده در دوشنبه شانزدهم شهریور ۱۳۸۸ توسط محمد | لينك ثابت |

دوره تكميلي طرح معرفت

 

 

هدف
هدف از اجراي دوره آموزش طرح معرفت تكميلي ، تحكيم مباني ديني و اعتقادي بسيجيان، افزايش آگاهي و شناخت آنها نسبت به اصول و ارزش هاي انقلاب اسلامي و ايجاد همگرايي در نگرش ها و ارتقاء سطح دانش و بينش و بصيرت در مواجهه منطقي با جريانات فكري و رويدادهاي سياسي مي باشد.
 
طول دوره و روش اجرادوره تكميلي طرح معرفت بسيجيان شامل 44 ساعت آموزش تئوري در موضوعات انديشه ديني، نهضت انتظار، حقوق اساسي، جريان شناسي، غرب شناسي، روش تحليل سياسي، بررسي رخدادهاي سياسي روز و مسائل حفاظتي و امنيتي مي باشد.
اين دوره نيز به صورت متوالي در مدت يك هفته يا غير متوالي در طول سال تحصيلي اجرا مي شود و روش اجراي آن به صورت حضوري است كه  در پايان دوره از شركت كنندگان آزمون به عمل مي آيد.
 
محل اجرامحل اجراي دوره طرح معرفت تكميلي مناطق (مراكز استان ها) و نواحي مقاومت بسيج (شهرستان ها) مي باشد.

شرايط فراگيران
دانش آموزان بسيجي براي گذراندن اين دوره بايد شرايط زير را داشته باشند:
1- گذراندن دوره طرح معرفت مقدماتي
2- داشتن حداقل 15 سال تمام
3- فرمانده و يا اعضاي شوراي واحدهاي مقاومت بسيج دانش آموزي
 

 


نوشته شده در دوشنبه شانزدهم شهریور ۱۳۸۸ توسط محمد | لينك ثابت |

دوره مقدماتي طرح معرفت

هدف
 هدف از اجراي دوره آموزش مقدماتي طرح معرفت، ارتقاء سطح دانش، بينش و بصيرت بسيجيان در زمينه هاي اعتقادي، فرهنگي و سياسي و ايجاد همگرايي در نگرش ها و حساسيت لازم در بين آنها نسبت به تهديدات و نيات خصمانه دشمن در عرصه هاي مختلف مي باشد. 
 
شرح بر نامه
 اين برنامه با همكاري معاونت آموزش نيروي مقاومت بسيج در حوزه هاي مقاومت بسيج دانش آموزي و  با حضور دانش آموزان داوطلب بسيجي به اجرا در ميآيد .  به منظور اجراي بهتر اين برنامه و بهبود مطالب ارائه شده چهار عنوان كتاب تهيه ، چاپ و در سطح كشور توزيع گرديد ه است . اين كتاب ها توسط اساتيدي كه از قبل  شناسايي وجذب شده اند  درمكانهايي كه  بسيج دانش آموزي  مشخص مي نمايد  تدريس مي شود . 
طول دوره و روش اجرا
 دوره مقدماتي طرح معرفت شامل 42 ساعت كلاس آموزش تئوري در موضوعات دين شناسي، آشنايي با نظام جمهوري اسلامي، انقلاب اسلامي و نهضت انتظار، جريان شناسي، غرب شناسي، دشمن شناسي و بررسي و تحليل اهم مسائل سياسي روز مي باشد.
اين دوره به صورت متوالي در مدت يك هفته يا غير متوالي در طول سال تحصيلي اجرا مي شود و روش اجراي آن به صورت حضوري است و در پايان دوره از شركت كنندگان آزمون به عمل مي آيد.
 
محل اجرامحل اجراي دوره طرح معرفت مقدماتي حوزه هاي مقاومت بسيج دانش آموزي مي باشد.
 
شرايط فراگيران
 دانش آموزان بسيجي براي گذراندن دوره فوق بايستي شرايط زير را داشته باشند:
1- داشتن حداقل 15 سال تمام
2- داشتن تحصيلات اول متوسطه
3- فرمانده و يا عضو شوراي واحد
 
تاثير برنامه
1-
افزايش سطح آگاهي
 دانش مذهبي و سياسي اعضاء
2- پاسخ عملي به قسمتي از نيازهاي واقعي اعضاء نوجوان
3- پاسخ مناسب به ابهامات و شبهات مختلف اعضا، با استفاده از روشهاي نوين آموزشي
4- كمك به نهادينه كردن اخلاق و باورهاي ديني دربين اعضاء از طريق ارتباط مستقيم با آنها
 

 


نوشته شده در دوشنبه شانزدهم شهریور ۱۳۸۸ توسط محمد | لينك ثابت |

آموزش آمادگي دفاعي

هدف 
هدف از اجراي آموزش آمادگي دفاعي دانش آموزان ايجاد علاقه و آمادگي دفاعي و حفظ و تداوم آن در زمينه دفاع نظامي، غيرنظامي و مقاومت محلي بوده بستري مناسب براي جذب دانش آموزان به منظور تحقق ارتش بيست ميليوني مي باشد.
 
طول دوره وروش اجراء در مقطع راهنمايي:
 
اين آموزش فقط در پايه سوم راهنمايي و براي پسران در طول سال تحصيلي در دو بخش تئوري و عملي قابل اجرا مي باشد.
الف) بخش تئوري:بخش تئوري درس آمادگي دفاعي دانش آموزان توسط دبيران آموزش و پرورش در سطح مدارس تدريس مي شود.
ب) بخش عملي:

اجراي بخش عملي نظامي درس آمادگي دفاعي توسط سپاه (نيروي مقاومت بسيج) در قالب يك روز اردوي عملي قابل اجرا است.
 


 * به علت وجود پاره اي مشكلات در حال حاضر اردوي عملي آمادگي دفاعي دانش آموزان در مقطع راهنمايي قابل اجرا نمي باشد. 
 
طول دوره و روش اجراء در مقطع متوسطه:
 
اين آموزش فقط در پايه دوم متوسطه، براي پسران و دختران در طول سال تحصيلي در دو بخش تئوري و عملي قابل اجرا مي باشد.
الف) بخش تئوري:
بخش تئوري درس آمادگي دفاعي دانش آموزان توسط دبيران دوره ديده آموزش و پرورش در سطح مدارس تدريس مي شود .  چنانچه آموزش و پرورش با كمبود دبير درس آمادگي دفاعي مواجه باشد با درخواست كتبي آموزش پرورش مي توان از مربيان واجدشرايط سپاه و بسيج جهت تدريس استفادهنمود.
نظارت بر نحوه اجراي دروس تئوري بر عهده  قسمت  ايثارگران آموزش و پرورش و با مشاركت نيروي مقاومت بسيج مي باشد.
ب) بخش عملي:
اجراي بخش عملي نظامي درس آمادگي دفاعي توسط سپاه (نيروي مقاومت بسيج) در قالب اردوي عملي به مدت 3 روز و در طي 2 مرحله برگزار مي شود.
مرحله اول به مدت 2 روز براي پسران و دختران در سطح مدارس توسط مربيان نيروي مقاومت بسيج اجرا مي گردد.
مرحله دوم به مدت 1 روز براي پسران در اردوگاه هاي قدس بسيج و يا ساير مراكز سپاه و براي دختران در سطح مدارس اجرا مي شود.
 

 



معادل سازي آموزش بسيجيان
 
هدف از اجراي معادل سازي آموزش بسيجيان با دوره هاي مصوب ، اعتبار بخشي به آموزش هاي متفرقه و سازماندهي مدارك آموزش و استفاده از امتياز دوره ها براي فراگيران مي باشد.
 
 

  
شرايط معادل سازي:
 
الف) معادل سازي آموزش هاي طي شده توسط  بسيجيان با دوره عمومي مقدماتي براي كساني كه داراي شرايط ذيل باشند قابل اجرا است:
1- بسيجيان عادي و داوطلب فعال پس از تشكيل پرونده تبديل عضويت و ارائه معرفي نامه كتبي از نيروي انساني حوزه
2- داشتن مدارك آموزشي معتبر تأييد شده توسط مراجع ذيصلاح
ب) معادل سازي آموزش هاي طي شده توسطه بسيجيان با دوره عمومي تكميلي براي كساني كه داراي شرايط ذيل باشند قابل اجرا است.
-  فرماندهان واحدهاي مقاومت و همچنين شوراي حوزه هاي مقاومت.-  فرماندهان، اركان و اعضاي سازماندهي شده واحد مقاومت بسيج دانش آموزي


نوشته شده در دوشنبه شانزدهم شهریور ۱۳۸۸ توسط محمد | لينك ثابت |

آموزش مقدماتي بسيج (مرحله اول)

 

هدف:
هدف از اجراي آموزش مقدماتي بسيج ، آشنايي و درك صحيح بسيجيان در بدو عضويت در بسيج نسبت به اهداف، مأموريت ها، ساختار و سازمان نيروي مقاومت بسيج و ويژگي هاي بسيجيان و كاركرد آنها در بسيج مي باشد.
 
طول دوره و روش اجرا :اين دوره آموزشي 18 ساعت درس تئوري شامل آشنايي با بسيج مي باشدكه  به دو روش قابل اجرا است:
 
الف- روش حضوري:در اين روش فراگيران مدت دوره (18 ساعت) را در كلاس حاضر شده و مربيان مربوطه مطالب درسي را به آنها ارائه مي دهند و در پايان دوره از شركت كنندگان آزمون بعمل مي آيد. كلاس هاي درسي به صورت متوالي (سه روز متوالي روزانه 6 ساعت) يا به صورت متناوب (حداكثر در مدت 15 روز) اجرا مي گردد.
 
ب- روش غير حضوري:در روش غيرحضوري ابتدا منبع آموزشي (كتاب آشنايي با بسيج) براي مدتي در اختيار افراد قرار گرفته و سپس در تاريخي كه بر اساس تقويم آموزشي حوزه مقاومت اعلام مي گردد از فراگيران آزمون بعمل مي آيد.  سؤلات آزمون به تناسب شرايط فراگيران و با صلاحديد مربيان و برگزار كنندگان دوره به صورت تستي يا تشريحي يا تلفيقي از هر دو ، طرح ميشود.
* مدت 3 ساعت از دوره فوق دروس عقيدتي است كه توسط واحد عقيدتي، سياسي رده ها اجرا مي گردد. 
 
شرايط فراگيران :نظر به اينكه دوره براي كليه داوطلبان بسيجي در بدو ورود به بسيج اجرا مي شود. هيچ گونه پيش نياز آموزشي نداشته و براي كليه داوطلبان در اقشار مختلف بايستي اجرا شود. 
محل اجراي دوره:دوره آموزش مقدماتي مرحله اول در كليه واحدهاي مقاومت يا حوزه هاي مقاومت بسيج دانش آموزي قابل اجرا است. 

تاثير برنامه

اين دوره ها اثرات زير را در پي خواهد داشت :
1- اجراي فراگيربخشي از آموزشهاي بسيجيان براساس سرفصل هاي تعريف شده
2- افزايش سطح آگاهي بسيجيان به منظور ارتقاء هدفمند آنها به سطوح بالاتر سازماني
3- ارتقاء بينش عمومي و سازماني اعضاء بسيج دانش آموزي
4- پاسخ عملي به قسمتي از نيازهاي واقعي اعضاء
5- ارتقاء و تعميق بينش و دانش مذهبي و سياسي اعضاء در مقابله منطقي با تهاجم فرهنگي
 
 




نوشته شده در دوشنبه شانزدهم شهریور ۱۳۸۸ توسط محمد | لينك ثابت |

وظايف سازمان بسيج دانش آموزي

 سازمان بسيج دانش آموزي بر اساس مأموريت محوله ، وظائف خاصي را عهده دار است كه بر اساس آن فعاليت مي نمايد. محور اين وظائف عبارتست از:
1- تهيه و تدوين اهداف و سياست هاي بسيج دانش آموزي
2- تهيه طرح ها ، برنامه ها ، خط مشي ها ، سيستم ها و روش ها و دستورالعمل هاي لازم در زمينه هاي :

- آشنا نمودن دانش آموزان كشور با بسيج و تفكر بسيجي.
- جذب و سازماندهي دانش آموزان بسيجي متناسب با عرصه هاي بكارگيري.
- آموزش هاي نظامي ، سازماني و تخصصي اعضاي بسيج دانش آموزي.
- آموزش هاي آمادگي دفاعي دانش آموزان كشور.
- آمادگي جسماني و فعاليت هاي ورزشي دانش آموزان بسيجي.
- ايجاد و تقويت روحيه همياري ، مسئوليت پذيري در دانش آموزان بسيجي براي دفاع همه جانبه از انقلاب اسلامي و مقابله با تهديدات.
- بكارگيري اعضاي بسيج دانش آموزي در اردوهاي رزمي ، فرهنگي و عرصه هاي دفاعي ، امنيتي ، سازندگي ، امدادي ، فرهنگي ، حوادث غير مترقبه و بلا ياي طبيعي.
- تقويت بنيه علمي ، بهبود وضعيت تحصيلي دانش آموزان بسيجي.
- تقويت و ارتقاء سطح فرهنگي دانش آموزان و ترويج روحيه انقلابي در بين آنان.
- الگوسازي براي نوجوانان و دانش آموزان كشور.
- ايجاد و تقويت ارتباط اعضاي بسيج دانش آموزي با پايگاه هاي مقاومت محلي ودانشجوئي.
- ترويج فعاليت هاي گروهي و ارتباط و همكاري با ساير تشكل هاي دانش آموزي.
- زنده نگهداشتن حماسه دفاع مقدس ، شهداي دفاع مقدس به خصوص شهداي دانش آموز.
- برنامه ريزي لازم به منظور شناسائي و ترويج فرهنگ امر به معروف و نهي از منكر متناسب با محيط هاي دانش آموزي.
- طراحي و برنامه ريزي جهت اجراي اردوهاي آموزشي طرح ولايت به منظور ارتقاء سطح بينش و دانش ، تربيت مباني فكري و معنوي ، اعتقادي سياسي و دور انديشي دانش آموزان بسيجي.

3- نظارت عمومي و تخصصي و پيگيري نسبت به اجراي وظائف ، برنامه ها و دستورالعمل ها در رده هاي بسيج دانش آموزي و ارزيابي عملكرد آنها
4- بررسي ، مطالعه و انجام پژوهش هاي مورد نياز ، شناسائي فرصت ها ، تمهيدات و توانائي هاي بالقوه دانش آموزان
5- تهيه و توليد نشريات ، محصولات فرهنگي ، تبليغاتي و علمي مورد نياز بسيج دانش آموزي
6- برگزاري مرحله كشوري مسابقات فرهنگي ، هنري و ورزشي ، اردوها ، جشنواره ها ، يادواره ها ، نمايشگاه ها و ساير برنامه هاي متمركز بسيج دانش آموزي
7- انجام هماهنگي هاي لازم با وزارت آموزش و پرورش در رابطه با پشتيباني از برنامه هاي بسيج دانش آموزي
8- انعكاس اخبار عملكرد و فعاليت هاي بسيج دانش آموزي در مطبوعات و رسانه هاي گروهي
9- تعامل با افكار عمومي دانش آموزان كشور و بسيجيان از طريق مكاتبات ، مراجعات و رسانه هاي گروهي
10- تهيه تقويم اجرائي فعاليت هاي بسيج دانش آموزي مدارس
 


نوشته شده در دوشنبه شانزدهم شهریور ۱۳۸۸ توسط محمد | لينك ثابت |

ماموريت سازمان بسيج دانش آموزي


مأموريت سازمان بسيج دانش آموزي
بعنوان ستاد مرکزي امورات  مربوط به بسيج در سطح كليه مدارس سراسرکشور، در نيروي مقاومت بسيج بشرح زير تعيين شده است:
« برنامه ريزي، نظارت و هدايت امور جذب و سازماندهي ، آموزش هاي نظامي و آمادگي دفاعي، تربيت بدني، فرهنگي
پرورشي، تقويت بنيه علمي، فعاليت هاي گروهي و بکارگيري اعضاي بسيج دانش آموزي»


نوشته شده در دوشنبه شانزدهم شهریور ۱۳۸۸ توسط محمد | لينك ثابت |

مقدمه

دوران جواني و نوجواني پيچيده ترين چشم انداز مسير زندگي ست. شناخت صحيح و دقيق شيوه هاي رفتاري با نوجوانان خصوصاً در دوراني كه تهاجم فرهنگي دشمن به اوج خود رسيده و پسران و دختران عزيز مملكت اسلامي مان لبه تيز اين تهاجم قرار گرفته اند مسئوليت متوليان امور جوانان و نوجوانان را دو چندان مي كند چرا كه تهاجم فرهنگي جنگي تمام عيار عليه اين مملكت و نظام و انقلاب اسلامي مان بوده و شناخت شرايط روحي و رواني نوجوانان و تهيه سازوكارهاي مناسب تنها راه برون رفت از اين معضل عظيم و مصون ماندن از خطرات تهاجم فرهنگي ست.
مقام معظم رهبري مي فرمايند: «... بايد هوشيار باشيد، دشمن براي ضربه زدن به انقلاب و اسلام از يك راه نمي آيد، از راه هاي مختلف مي آيد. بايد چشمتان را باز كنيد، متوجه باشيد و دشمن را بشناسيد...».
به استناد فرمايشات معظم له بر همه مسئولين خصوصاً متوليان امور جوانان و نوجوانان فرض است كه به منظور سد رخنه دشمن و جلوگيري از تضعيف ارزش ها و فضيلت ها ، زمينه ساز رشد و تعالي مباني ديني و اخلاقي در جامعه بوده تا بدين وسيله مدديار نوجوانان  براي عبور سالم از مسير زندگي و پيوستن به درياي سعادت باشند.
سازمان بسيج دانش آموزي به عنوان گسترده ترين و فراگير ترين تشكيلات دانش آموزي ، بر اساس رسالت خويش تلاش در جهت تداوم دفاع همه جانبه از انقلاب اسلامي و دستاوردهاي آن در زمينه هاي علمي، تربيتي، اجتماعي و ..... مقابله با تهاجم فرهنگي را سر لوحه فعاليت هاي خويش قرار داده و همواره سعي نموده است با استفاده از ظرفيت ها و قابليت هاي خود زمينه ساز حضور فعال نوجوانان عزيز خصوصا دانش آموزان بسيجي در عرصه هاي مختلف فرهنگي، اجتماعي، علمي، سازندگي و ... باشد.



در اين راستا و به منظور آشنايي شما دانش آموزان عزيز و اولياء محترمتان با بسيج دانش آموزي و فعاليت هاي آن مبادرت به تهيه نرم افزار چند رسانه اي نموده ايم.
 شما كاربران عزيز محترم در اين نرم افزار با اين موضوعات آشنا مي شويد:
- تاريخچه و قانون تشكيل بسيج دانش آموزي
- ويژگی ها و چشم انداز و رسالت بسيج دانش آموزي
- سلسله مراتب وساختارسازمان بسيج دانش آموزي و نمودار سازمانی واحدهای بسيج مدارس
- مأموريت و وظايف سازمان بسيج دانش آموزي و همچنين واحدهاو گروه ها و هسته های مقاومت
- فعاليت هاي فرهنگي، علمي ، ورزشي ، سازندگي ، امدادی ، انتشاراتی ، پژوهشی ، اطلاع رسانی ، اردويی و سازماني بسيج دانش آموزي
- شرايط و نحوه جذب و سازماندهي دانش آموزان درواحدهای بسيج مدارس
- امتيازات و تسهيلات قابل ارائه به دانش آموزان بسيجي
- نخبگان بسيج دانش آموزی
- اهداف و نحوه اجرای دوره های آموزشی طرح ولا يت و شرايط شرکت کنندگان در اين دوره ها
- انواع دوره های آموزشی در بسيج دانش آموزی
- نمادها و شاخصه های بسيج دانش آموزی اعم از لباس و کارت شناسايی و سرودها و ... و ويژگی ها و همچنين وظايف دينی دانش آموزان بسيجی
- نمايشگاه عکس و کليپ و همچنين سرود های بسيج دانش آموزی
- نحوه برقراری ارتباط و تماس با سازمان بسيج دانش آموزی
 

   


نوشته شده در یکشنبه پانزدهم شهریور ۱۳۸۸ توسط محمد | لينك ثابت |

تاريخچه تشكيل بسيج دانش آموزي


نقطه آغاز روند شکل گيري بسيج در ايران ، فرمايشات حضرت امام خميني (ره)  در پنجم  آذرماه
۱۳۵۸  مي باشد .  ايشان در بخشي از  سخنانشان   فرمودند:
« مملکت  اسلامي بايد  همه اش نظامي  باشد و تعليماتش نظامي  باشد. بايد ملت  ما جوان هايش مجهز باشند به همين جهاز و علاوه بر جهاز ديني و ايماني که دارند، مجهز به جهازهاي مادي و سلاحي هم باشند. جوانها را يادشان بدهيد،همه جا بايد اينطور باشد که يک مملکتي بعد از چند سالي که
۲۰ ميليون جوان دارد ، بيست ميليون تفنگدار داشته باشديک چنين مملکتي آسيب پذير نيست و الآن هم الحمدالله آسيب پذير نيست.»   صحيفۀ نور- ج ۱۰- ص۲۳۹
پس از اين فرمان ، اقدامات اوليه براي آموزشهاي عمومي مورد نياز مردم آغاز شد و آحاد مردم نيز براي شرکت در بسيج عمومي اعلام آمادگي کردند.
به دنبال فرمان حضرت امام و تاکيدات ايشان، شوري انقلاب اسلامي در تاريخ
19/4/1359  « سازمان بسيج ملي» را تصويب کرد تا  اين سازمان ضمن آموزش و سازماندهي همه افراد داوطلب، آنان را بري مقابله با هرگونه تهديد و تجاوز داخلي و خارجي آماده نمايد.
در ديماه
۱۳۵۹ با تصويب مجلس شوري اسلامي « سازمان بسيج ملي» به « واحد بسيج مستضعفين» تغيير نام يافت  و بعنوان زير مجموعه سپاه پاسداران انقلاب اسلامي مشخص و فرماندهي آن به سپاه واگذار شد. واحد بسيج مستضعفين تا سال ۱۳۶۹ به کار خود ادامه ميداد تا اينکه بدنبال فرمان حضرت امام خميني (ره) مبني بر تشكيل نيروهاي پنج گانه سپاه " واحد بسيج مستضعفين " تبديل به « نيروي مقاومت بسيج» شد و با ستادي مستقل به عنوان يکي از نيروهاي پنجگانه سپاه مسئوليت انجام کليه امور مربوط به بسيج را به عهده گرفت و هم اکنون نيز به کار خود ادامه مي دهد.
با صدور فرمان  تاريخي حضرت امام خميني (ره)  در پنجم  آذر ماه سال 1358  مبني بر تشكيل  بسيج مستضعفين ،  پايگاه هاي  مقاومت در مساجد ، حسينيه ها ، ادارات ، كارخانجات ، مدارس و ........    به صورت  خود جوش و مردمي شكل گرفت و با  واگذاري مسئوليت بسيج به سپاه پاسداران انقلاب اسلامي و شروع جنگ تحميلي عراق عليه ايران اسلامي ، دفاتر بسيج در مدارس همچون ديگر اقشار بسيج براي جذب ، آموزش و اعزام دانش آموزان واجد شرايط  به جبهه هاي جنگ حق عليه باطل فعال شدند كه در اين ميان نقش معلمان و فرهنگيان شجاع بسيجي ستودني است.
 


از آغاز تجاوز نظامي   عراق  به سرزمين هاي ايران اسلامي  (
۳۱ شهريور ۱۳۵۹)  علاوه بر  حضور قدرتمند نيروهاي مسلح کشور نظير ارتش و سپاه پاسداران انقلاب اسلامي در جبهه هاي نبرد با متجاوزين، مردم غيور و متدين ايران نيز براي ياري  مدافعين ميهن اسلامي به سوي جبهه ها شتافتند که در بين همه اقشار مردم، دانش آموزان نقش ممتاز و چشمگيري داشتند. 

 


در طول هشت سال دفاع  مقدس (سالهاي
۵۹ تا ۶۷) بيش از  ۵۵۰  هزار دانش آموز بسيجي براي مبارزه با دشمنان در جبهه ها  حضور يافتند و به همراه  ساير رزمندگان اسلام موفق به بيرون راندن متجاوزين از سرزمين هاي ايران اسلامي شدند. اهميت اين پيروزي زماني مشخص  مي شود که  عراق در ابتداي  جنگ بيش از ۱۵۰۰۰ کيلومتر مربع از کشور ما را اشغال کرده بود و در طول هشت سال جنگ نيز ازپشتيباني هاي نظامي، مالي  و اطلاعاتي اکثر کشورهاي جهان نظير آمريکا، شوروي سابق و بعضي از کشورهاي اروپايي برخوردار بود.
در طول بيش از
۲۰۰ سال قبل از انقلاب اسلامي هر زمان که ايران درگير جنگي با  بيگانگان شده بود در پايان جنگ بخشي از خاک ايران از کشور جدا گرديده و به گواهي تاريخ، نقشه ايران پس از هر جنگ کوچکتر از نقشه قبل از آن شده بود.
در دوران  معا صر براي اولين بار اين افتخار نصيب  ايرانيان شد تا سرزمين ايران
 با رشادتهاي  دلاور مردان مسلمان ، از  گزند تجاوز بيگانگان  مصون بماند ، و  بخش مهمي از اين افتخار مرهون مجاهدت و تلاش دا نش آموزان رزمنده اي ست که در اين را ه بيش از ۳۶۰۰۰ نفر از آنان به شهادت رسيدند.
شهيد محمد حسين فهميده يکي از اين هزاران دانش آموز بسيجي کشور بود که با خلق حماسه اي بزرگ برگ زريني از تاريخ دفاع مقدس را به  خود اختصاص داد. عمل شجاعانه و قهرمانانه او هم موجب  افزايش شور و هيجان بيشتر در جبهه هاي خودي شد و هم فرماندهان ارتش عراق را به  وحشت ا نداخت. آنان که سالها در کلاسهاي درس در دانشگاههاي نظامي اصول و فنون جنگ را آموخته و تجربيات جنگي و افري داشتند، خود را مغلوب نوجوان سيزده ساله اي ديدند که براي نابودي دشمنان و متجاوزين به ايران اسلامي حاضر به فداکاري و از جان گذشتگي شده بود.
 

 در دوران  هشت سال دفاع  مقدس ، بيش از 550 هزار  نفر از دانش آموزان  به دفعات  مكرر به جبهه ها اعزام  شدند و در دفاع از  انقلاب و ارزشهاي نظام جمهوري اسلامي ايران بيش از 36000 نفر شهيد و هزاران نفر جانباز و آزاده تقديم نمودند. با انسجام واحد بسيج مستضعفين و شكل گيري ساختار و تشكيلات آن ، دفتر بسيج دانش آموزي به عنوان رده اي مستقل در واحد بسيج مستضعفين ايجاد شد وبا شكل گيري معاونت اقشار در بسيج به عنوان مديريت بسيج دانش آموزي به ادامه فعاليت خود پرداخت.
در سال 1363 با تصويب تبصره 2 از ماده يك قانون  نظام وظيفه كشوري كه به  موجب آن وزارت آموزش و پرورش  موظف گرديد با  هماهنگي و همكاري واحد بسيج  مستضعفين سپاه پاسداران  انقلاب اسلامي  آموزش آمادگي  دفاعي را  براي دانش آموزان  اجرا نمايد ، دفاتر بسيج دانش آموزي در مدارس  از استحكام بيشتري برخوردار گرديدند .
 

 


با توسعه واحد بسيج مستضعفين از سطح يك معاونت در ستاد مركزي سپاه به يك نيروي مستقل با عنوان نيروي مقاومت بسيج سپاه ، بسيج دانش آموزي  نيز به عنوان يك مديريت مستقل در مجموعه ستاد نيروي مقاوممت بسيج تشكيل و با پشتوانه اي قوي تر كار خود ادامه داد.
در سال 1371 با تلاش مديريت مستقل بسيج دانش آموزي ، ستاد ايثارگران وزارت آموزش و پرورش و معاونت پرورشي وقت آن وزارت خانه توافق نامه اي تنظيم و به امضاي فرمانده نيروي مقاومت بسيج و وزير آموزش و پرورش  رسيد.  با امضاي اين توافق نامه و ابلاغ به رده هاي ذيربط در دو دستگاه و تشكيل كميته هاي هماهنگي در سطح مركز ، استان و شهرستانها ، تحركي وسيع در راستاي تقويت و گسترش بسيج دانش آموزي به وجود آمد به گونه اي كه در پايان سال تحصيلي 1374-1373 بيش از 12 هزار دفتر بسيج دانش آموزي  در مدارس راهنمايي و متوسطه  كشور تشكيل شده و  نزديك  به 5/1 ميليون نفر دانش آموز به عضويت بسيج دانش آموزي در آمدند.
در سال 1373 با ابلاغ سردار فرمانده محترم كل سپاه پاسداران انقلاب اسلامي و به منظور به كارگيري توان مجموعه معاونت هاي نيروي مقاومت بسيج در امر تقويت و گسترش بسيج دانش آموزي ، دفتر مشاورت  بسيج دانش آموزي تشكيل  شد ، تا با ياري فرماندهي نيرو ، به تقويت اصولي بسيج دانش آموزي همت گمارده شود كه در اين رابطه  تعيين ساختار و سازمان و شرح وظايف  بسيج دانش آموزي در مدارس ، ضابطه مند كردن  ارتباطات گروهي و تشكيلاتي  ، ايجاد سازمان   پويندگان و پيشگامان  به تناسب  مقاطع تحصيلي راهنمايي و متوسطه ،   همچنين طراحي دسته هاي  سازمان يافته براي  فعاليت هاي فرهنگي ،  امدادي ، علمي و سازندگي ، طراحي لباس ، آرم ، نشان عضويت ، پرچم سازماني و  تطبيق آموزش آمادگي دفاعي  مدارس  با نظام آموزش هاي نظامي  بسيج از جمله موفقيت هاي اين دوران به شمار مي رود.
مجلس محترم  شوراي اسلامي  به منظور بسط و گسترش  فرهنگ بسيجي در  ميان دانش آموزان  و تقويت كمي و كيفي  بسيج دانش آموزي ،  در سال 1375 ماده واحده اي را تحت عنوان
" قانون تشكيل و توسعه بسيج دانش َآموزي" به تصويب  رساند كه به موجب آن وزارت آموزش و پرورش موظف به حمايت و پشتيباني  و تقويت و گسترش  بسيج دانش آموزي گرديد .

 با تصويب  اين قانون  فعاليت ها  و برنامه هاي  بسيج دانش آموزي  از قوام   و استحكام   بيشتري   برخوردار  گرديد ، به گونه اي كه در  پايان  سال  تحصيلي 1378-1377 تعداد  واحدهاي مقاومت پويندگان و پيشگامان بسيج دانش آموزي به بيش از 22 هزار واحد در مدارس راهنمائي و متوسطه رسيد و بيش از 5/2 ميليون نفر از دختران و پسران دانش آموز به عضويت بسيج دانش آموزي درآمدند. 


پس از مصوبه مجلس شوراي اسلامي و با پيگيري هاي به عمل آمده به منظور فراهم كردن امكان موفقيت بيشتر تحقق اهداف و مأموريت هاي اين نهاد بزرگ دانش آموزي ، سطح تشكيلاتي بسيج دانش آموزي ارتقاء يافت و در سال 1377  عنوان
سازمان بسيج دانش آموزي مصوب گرديد.

آئين نامه اجرايي قانون تشكيل و توسعه بسيج دانش آموزي پس از 9 سال ، به تصويب هيئت وزيران نرسيد لكن در سال 1383 اصلاحيه قانون مذكور در صحن علني مجلس طرح كه يك فوريتي آن به تصويب رسيده است .
امروزه سازمان بسيج دانش آموزي به حول و قوه الهي با برخورداري از مديران و كارشناسان مجرب در سطح مركز و 31 رده استاني و بيش از 750 حوزه مقاومت بسيج دانش آموزي ، در حدود 50 هزار مدرسه راهنمائي، متوسطه و پيش دانشگاهي كشور ،  واحدهاي بسيج دانش آموزي را گسترش داده و تا كنون بيش از 4 ميليون و ششصد هزار نفر از دانش آموزان دختر و پسر ميهن اسلامي به عضويت در اين تشكل بزرگ دانش آموزي و نهاد برگرفته از متن ملت قهرمان ايران در آمده اند.


 
 

نوشته شده در یکشنبه پانزدهم شهریور ۱۳۸۸ توسط محمد | لينك ثابت |

قانون تشكيل و توسعه بسيج دانش آموزي

سازمان بسيج دانش آموزي تنها نهاد و تشكل قانونمند دانش آموزي در كشور است كه پشتوانه آن مصوبه مجلس شوراي اسلامي ست.
ماده واحده قانون تشكيل و توسعه بسيج دانش آموزي در تاريخ 9/2/1375 به تصويب مجلس شوراي اسلامي رسيد و شوراي محترم نگهبان آن را در تاريخ 25/2/1375 تأييد نمود و در تاريخ 3/3/1375 از سوي رياست جمهوري به وزارت آموزش و پرورش و همچنين وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح جهت اجرا ابلاغ گرديد.
متن قانون مزبور به شرح زير مي باشد :
 ماده واحده :
« به منظور جذب ، آموزش و سازماندهي دانش آموزان مدارس كشور در ارتش بيست ميليوني و ايجاد روحيه همياري ، مسئوليت پذيري و آمادگي دفاع همه جانبه از انقلاب اسلامي و بسط فرهنگ و تفكر بسيجي واحدهاي پويندگان و پيشگامان بسيج دانش آموزي به ترتيب در مدارس راهنمايي و متوسطه پسرانه و دخترانه كشور توسط نيروي مقاومت بسيج سپاه با هماهنگي و پشتيباني وزارت آموزش و پرورش تشكيل مي گردد ».
تبصره 1 : در مدارس ابتدايي برحسب شرايط و آمادگي دانش آموزان واحدهاي اميدان بسيج دانش آموزي با سازماندهي و علائم مناسب با شرايط سني آنها تشكيل مي گردد.
 


تبصره 2 : كليه برنامه هاي اميدان ، پويندگان و پيشگامان بسيج دانش آموزي با حفظ درجات مصوب بسيج و تعيين سطوح سه گانه در هر درجه ، مناسب با مقطع تحصيلي و در عضويت هاي عادي و فعال و ويژه انجام مي شود.
 تبصره 3 : شورا ي هماهنگي و پشتيباني بسيج دانش آموزي به منظور هماهنگي لازم و پشتيباني مؤثر از تشكيل ، توسعه و تقويت فعاليت هاي بسيج دانش آموزي و آموزش آمادگي دفاعي مدارس با تركيب اعضاء ذيل تشكيل مي شود :
- وزير آموزش و پرورش به عنوان رئيس شورا.
- فرماندهي نيروي مقاومت بسيج سپاه.
- نمايندگي ولي فقيه در نيروي مقاومت بسيج سپاه.
- معاون پرورشي وزير آموزش و پرورش.
- مسئول بسيج دانش آموزي نيروي مقاومت بسيج سپاه به عنوان دبير شورا.
- يكي از اعضاء شوراي عالي آموزش و پرورش.
- مدير كل امور شاهد و ايثارگران وزارت آموزش و پرورش.
 
تبصره 4 : به منظور پيگيري مصوبات شوراي هماهنگي و پشتيباني بسيج دانش آموزي و نظارت بر عملكرد ستادهاي استان ها و كميته هاي تخصصي ، ستاد اجرايي بسيج دانش آموزي با تركيب دو نماينده از سوي وزير و معاونت پرورشي وزارت آموزش و پرورش و دو نماينده از سوي فرماندهي و نمايندگي ولي فقيه در نيروي مقاومت بسيج سپاه تشكيل مي شود.
 تبصره 5 : وزارتخانه هاي دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح و آموزش و پرورش مكلفند اعتبار مورد نياز اجراي اين قانون را در سال 1375 از محل هاي رديف تقويت بنيه دفاعي نيروهاي مسلح و سرانه بسيج دانش آموزي تأمين و براي سال هاي بعد در حدود امكانات عمل نمايند . تبصره 6 : كليه مؤسسات دولتي و نهادها ، ضمن همكاري و حمايت از فعاليت هاي بسيج دانش آموزي تلاش نمايند در موارد لزوم براي مشاركت داوطلبانه دانش آموزان به طور سازمان يافته در برنامه هاي مربوطه از طريق بسيج دانش آموزي اقدام نمايند. تبصره 7 : هشتم آبان ماه سالروز شهادت اسوه دانش آموزان انقلاب اسلامي ، دانش آموز بسيجي ، شهيد محمد حسين فهميده به عنوان روز بسيج دانش آموزي تعيين مي شود. 
 

نوشته شده در یکشنبه پانزدهم شهریور ۱۳۸۸ توسط محمد | لينك ثابت |

ويژگي هاي بسيج دانش آموزي


هر سازمان، مركز و يا نهادي به طور معمول داراي ويژه گي هاي خاص خود مي باشد. سازمان بسيج دانش آموزي نيز متناسب با وضعيت سازماني خويش داراي ويژه گي هايي به شرح زير مي باشد:
1- برنامه ها و فعاليت هاي دانش آموزان در مراحل مختلف سازماني متناسب با سطح تحصيلي ، خصوصيات روحي ، سني ، جنسيتي و جسمي آنان ارائه و اجرا مي گردد.
2- دانش آموزان به عنوان ركن اصلي و عامل اجرايي در مسير فعاليت ها مطرح مي باشند كه در نتيجه روحيه مسئوليت پذيري ، تعهد اجتماعي و رشد استعدادهاي آنان تقويت مي شود.
3- فعاليت ها از نظر علمي و تحرك آفريني متناسب با نيازهاي روحي و عاطفي دانش آموزان و تحرك پذيري آنان مي باشد.
  4- دانش آموزان با شركت در فعاليت هاي بسيج مدارس با فرهنگ كار و تلاش ، جديت و سازندگي ، ايثار و نوع دوستي ، تعاون و همياري ، زندگي اجتماعي ، ابتكار و خلاقيت ، همكاري و كوشش جمعي و همچنين ارزش هاي ديني و ملي آشنايي بيشتري پيدا كرده و براي حصول بدان به آموزش ها و تمرين هاي عملي مي پردازند.
5- از خصوصيات بارز فعاليت ها ، جنبه عملي، تحرك آفريني و مهارت آموزي متناسب با نيازهاي روحي و عاطفي دانش آموزان و تحرك پذيري و هيجانات طبيعي آنان مي باشد.
6- دانش آموزان با عضويت در بسيج دانش آموزي مي توانند با بسيج مساجد ارتباط مستحكمي برقرار نمايند.
7- هاديان و راهنمايان بسيج دانش آموزي از ميان مديران ، معلمان ، مربيان و كارمندان بسيجي وزارت آموزش و پرورش و كاركنان پر تلاش بسيج دانش آموزي انتخاب مي گردند ، كه كاملاً در اجراي صحيح و شايسته برنامه ها و فعاليت ها مورد اعتماد بوده و مي توانند كارآيي مؤثري را به عنوان پرچمداران دفاع در مقابل تهاجم فرهنگي داشته باشند.
8- متناسب با كسب لياقت و شايستگي در انجام فعاليت ها ، دانش آموزان از لباس ويژه و نشان مخصوص و درجات خاص بسيج دانش آموزي استفاده مي نمايند كه در جذابيت، حفظ و انسجام و توسعه رقابت هاي سالم و سازنده و شكل گيري تدريجي شخصيت آينده سازان انقلاب اسلامي و صيانت از جوانان و نوجوانان مؤثر مي باشد.
9- اعضاء به طور تدريجي و متناسب با توان جسمي و آمادگي روحي با فنون دفاعي در حدي كه قانون تعيين نموده است تحت عنوان آموزش آمادگي دفاعي آشنا شده و روحيه دفاع از انقلاب و كشور اسلامي در ايشان تقويت مي گردد.
10- اعضاء متناسب با توان جسمي و آمادگي روحي براي همياري و تلاش در كاهش سوانح ناشي از مقابله با حوادث غير مترقبه مانند سيل ، زلزله، آتش سوزي و ... تحت آموزش و تمرينات عملي قرار مي گيرند.
11- با ادامه تحصيل اعضاء در دانشگاه ها و يا اشتغال به كار ، پرونده سوابق عضويتي و فعاليت آنها به بسيج دانشجويي و يا بسيج ادارات يا بسيج مساجد و محلات  ارسال گرديده و امكان استمرار فعاليت آنان در آن مراكز مهيا مي شود.
 


12- با توجه به اينكه مبنا و پايه  اصلي جذب و شكل گيري شخصيت بسيجي ، فرهنگ و تفكر بسيجي مي باشد ،  لذا اولويت اصلي در نوع فعاليت ها در دوران دانش آموزي ، امور فرهنگي مي باشد كه جزو برنامه هاي اساسي براي تربيت بسيجيان محسوب مي شود.
13- سازماندهي بسيج دانش آموزي امكان مشاركت اعضاء در فعاليت هاي مختلف فرهنگي ، اجتماعي ، سازندگي و ..... متناسب با سياست هاي نظام و با ايجاد زمينه از سوي مراكز ذيربط را فراهم نموده و به عبارت ديگر يك روش عملي و سهل الوصول براي مشاركت جوانان در فعاليت هاي عمومي و اجتماعي محسوب مي گردد.
14- با توجه به انواع عضويت هاي بسيج اعم از عادي و فعال و سازماندهي اعضاء كه متناسب با شايستگي و ميزان و نوع فعاليت آنان است جذب گسترده و بدون محدوديت دانش آموزان ،  از جمله خصوصيات بارز بسيج دانش آموزي مي باشد.
15- يكي از مناسب ترين و عملي ترين روش هاي احياء امر به معروف و نهي از منكر ، تقويت و توسعه بسيج دانش آموزي و بكارگيري اين تشكل مردمي (با توجه به ويژگي هاي مربوطه و وجود نيروهاي متعهد و با انگيزه در جهت اين فريضه الهي) مي باش
د.
 

 


نوشته شده در یکشنبه پانزدهم شهریور ۱۳۸۸ توسط محمد | لينك ثابت |
:: عناوين آخرين مطالب ارسالي
» سردار هور
» خاطره‌اي از شهيد حاج حسين بصير
» فتح خرمشهر
» قويم سال
» برنامه فلش پلير
» تم ماه رمضان
» سخن امام خميني
» طرح ولايت
» اثر بخشي
» نحوه اجرا
» شرايط شركت كنندگان
» كانون هاي دانش آموختگان طرح ولايت
» قرآن كريم براي موبايل
» زيارت عاشورا براي موبايل
» نرم افزار مفاتيح الجنان براي موبايل
» چند عكس در مورد شب قدر
» نر افزار دعاي جوشن كبير براي موبايل
» فعاليت هاي ورزشي
» فعاليت هاي علمي
» فعاليت هاي فرهنگي
» دوره تكميلي طرح معرفت
» دوره مقدماتي طرح معرفت
» آموزش آمادگي دفاعي
» آموزش مقدماتي بسيج (مرحله اول)
» وظايف سازمان بسيج دانش آموزي
» ماموريت سازمان بسيج دانش آموزي
» مقدمه
» تاريخچه تشكيل بسيج دانش آموزي
» قانون تشكيل و توسعه بسيج دانش آموزي
» ويژگي هاي بسيج دانش آموزي